Ja kush janë fituesit e çmimeve 'Oscar', filmin më të bukur duhet ta shohim patjetër

Ja kush janë fituesit e çmimeve 'Oscar', filmin më të bukur duhet ta shohim patjetër

08:54, 25/02/2019

"Green Book" mori çmimin e filmit më të mirë.

Filmi është bazuar në një udhëtim të ndërmarrë në jug të Amerikës në fillim të viteve 1960, nga një pianist me ngjyrë, i cili pavarësisht talentit të tij paragjykohet për pamjen. Fitorja e tij ishte i paparashikuar.

Aktorja britanike Olivia Colman u shpall aktorja më e mirë për rolin e saj në "The Favourite" dhe Rami Malek mori çmimin e aktorit më të mirë për rolin në Bohemian Rhapsody.

"Green Book" fitoi gjithsej tre trofe, përfshirë 'Best picture", që pritej ta merrte "Roma".

Rhapsody Bohemian fitoi më shumë çmime, në total katër, ndërsa "Roma" dhe "Black Panther" fituan tre çmime secila.

Ylli i ri i Hollivudit, e cila filloi si një ndihmëse në emisionin televiziv "Peep Show", u  shokua kur emri i saj u thirr.

Glenn Close kishte qenë kandidate e fortë për rolin e saj në "The Wife", dhe tani ka rekordin e padiskutueshëm të shtatë nominimeve pa një fitore.

Duke mbajtur lotët në skenë, Colman tha: "Është vërtet mjaft tensionuese, kjo është tronditëse. Kam një Oskar!

Ajo është gruaja e parë britanike që fitoi çmimin që prej Kate Winslet në vitin 2009.

Fituesit më të mëdhenj

Bohemian Rhapsody, 4 çmime
Black Panther, 3 çmime
Green Book, 3 çmime
Roma, 3 çmime

Shikoni listën e plotë të fituesve

Best Picture

Green Book

Best Leading Actor

Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Best Leading Actress

Olivia Colman, The Favourite

Best Supporting Actor

 Mahershala Ali, Green Book

Best Supporting Actress

Regina King, If Beale Street Could Talk

Best Director

Alfonso Cuaron, Roma

Best Costume Design

Black Panther

Best Sound Mixing

Bohemian Rhapsody

Best Sound Editing

Bohemian Rhapsody

Best Animated Short

Bao

Best Live Action Short

Skin

Best Original Score

Black Panther

Best Film Editing

Bohemian Rhapsody

Best Original Song

Shallow, A Star Is Born

Best Adapted Screenplay

BlacKkKlansman

Best Original Screenplay

Green Book

Best Foreign Language Film

Roma

Best Documentary (Short)

Period. End of Sentence

Best Documentary Feature

Free Solo

Best Production Design

Black Panther

Cinematography

Roma

Best Visual Effects

First Man

Best Make-Up and Hairstyling

Vice

Best Animated Feature Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco