'Kur i pĂ«rmendej emri, dridheshin', kush ishte ‘gangsteri i PrishtinĂ«s’ – qĂ« reperi Unikkatil e pĂ«rmend edhe nĂ« kĂ«ngĂ«!

'Kur i pĂ«rmendej emri, dridheshin', kush ishte ‘gangsteri i PrishtinĂ«s’ – qĂ« reperi Unikkatil e pĂ«rmend edhe nĂ« kĂ«ngĂ«!

14:44, 16/04/2018

Kur i përmendej emri, kishte edhe të tillë që dridheshin. Gani Krasniqi, që në Prishtinë dhe kudo në Kosovë njihet si Gani Kolovica, ka një karrierë famoze në fushën e luftërave private përmes stilit fer, e që ishte frymë e kohës së viteve 70. Lufta fer nuk kishte pas vetes policë as shtet, por pas saj qëndronin besnikëria dhe rregullat e pashkruara që respektoheshin në përpikëri prej akterëve që rriheshin në vendin e caktuar.

Gani Kolovica me 30 vjet me beteja nuk ka dal kurrĂ« humbĂ«s. Jeta e tij prej kampioni Ă«shtĂ« pĂ«rshkuar me njĂ« besnikĂ«ri tĂ« rrallĂ« burri dhe pastĂ«rti njerĂ«zore e kombĂ«tare, qĂ« rrallĂ« haset ndokund nĂ« botĂ«. Ja kishte Ă«nda pĂ«r fuqi, por atĂ« nuk e vinte nĂ« shĂ«rbim tĂ« sĂ« keqes. Karriera e tij Ă«shtĂ« njĂ« ekspozim burrĂ«ror nĂ« shĂ«rbim tĂ« njerĂ«zve tĂ« pambrojtur, nĂ« shĂ«rbim tĂ« kombit dhe nĂ« mposhtje tĂ« sĂ« keqes. Ishte ai qĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« krijoi rend nĂ« korzonĂ« e PrishtinĂ«s, duke ua treguar bandave serbe tĂ« kohĂ«s vendin nĂ« shĂ«titoren e PrishtinĂ«s dhe duke ua krijuar shqiptarĂ«ve sheshin kryesor nĂ« shĂ«titore. Ishte ai qĂ« krijoi rend tĂ« ri ndĂ«retnik nĂ« PrishtinĂ«, ku serbĂ«t qĂ« trashĂ«gonin fuqinĂ« shtetĂ«rore tĂ« dhunĂ«s, u “pajtuan” nĂ«n grushtet e tij, tĂ« lĂ«shojnĂ« pe para njeriut tĂ« quajtur Gani Kolovica. Afirmitetin mĂ« tĂ« madh e arriti nĂ« prag tĂ« vitit 1970, kur nĂ« parkun “Tok bahçe” tĂ« PrishtinĂ«s, rrahu Arkanin, i njohur si prijĂ«s i bandave serbe, e qĂ« vinte te dajallarĂ«t e vet nĂ« PrishtinĂ«. PĂ«rgjakja e Arkanit nga grushtet e fortĂ« tĂ« Ganiut, kĂ«tij tĂ« fundit i dha epitetin e tĂ« pamposhturit. Dhe, qĂ« nga ai moment mĂ« bandat serbe tĂ« PrishtinĂ«s nuk e kishin fjalĂ«n kryesore si dikur


NĂ« vitet 1989-90 Gani Kolovica, kur edhe ndĂ«rroi shumĂ« nga imazhi i dikurshĂ«m, u kyç nĂ« mbrojtje tĂ« shkollĂ«s shqipe nĂ« PrishtinĂ«, duke i pastruar oborret e shkollave nga huliganĂ«t qĂ« pengonin procesin mĂ«simor shqip nĂ« arsimin paralel tĂ« KosovĂ«s. Atij sĂ«rish iu imponua zanati i vjetĂ«r: konfrontimi me huliganĂ«t, e qĂ« ata mendonin se tashmĂ« ai ishte plakur. PĂ«r shumĂ« vite Gani Kolovica ishte mbrojtje e shkollave shqipe nĂ« PrishtinĂ«, gjĂ« qĂ« e dinin pak njerĂ«z. Edhe aq mĂ« pak njerĂ«z e dinin se ai ishte nĂ« listĂ«n e pagave tĂ« punĂ«torĂ«ve tĂ« arsimit, me pagĂ« ta barabartĂ« me arsimtarĂ«t. Pas kĂ«saj kohe ai u bĂ« pjesĂ«tar i UÇK-sĂ«, nĂ« tĂ« cilĂ«n zyrtarisht ishte polic ushtarak.

Sot Gani Kolovica Ă«shtĂ« invalid i luftĂ«s sĂ« UÇK-sĂ« dhe merr pension. ThotĂ« se mĂ« i lumtur ishte nĂ« kohĂ«n kur mori pjesĂ« nĂ« UÇK sesa sot. PĂ«r Gani KolovicĂ«n dhe meritat nĂ« arsim e shumëçka tjetĂ«r Ă«shtĂ« shkruar edhe nĂ« libra tĂ« ndryshĂ«m.

“Kosovarja” bĂ«ri njĂ« bisedĂ« tĂ« gjatĂ« me gangsterin e dikurshĂ«m tĂ« PrishtinĂ«s, Gani KolovicĂ«n: Jeta e tij e luftĂ«rave fer, qĂ« ishte frymĂ« e kohĂ«s dhe fitoret nga ato beteja. UdhĂ«timet e tij pĂ«r ta pĂ«rballur fuqinĂ« me ata qĂ« pretendonin se mund ta rrihnin kampionin e KosovĂ«s e mĂ« gjerĂ« nĂ« ish – Jugosllavi.

Gani Kolovica është një kapitull i pambyllur i një bote inteligjente e të fuqishme i dijes. Ka qenë nxënës i shkëlqyeshëm në shkollë dhe kurrë nuk ka shkaktuar incidente për qejfin e vet apo inatet e të tjerëve. Fuqinë e tij ia dedikoi gjithë jetën të mirës së popullit të vet.

Kush, në fakt, ishte Gani Kolovica?

Pse të njohin më shumë si Gani Kolovica?

ËshtĂ« katundi im, Kolovica e VjetĂ«r, prej nga edhe mĂ« quanin kĂ«shtu dhe, nĂ« fakt, mĂ« shumĂ« mĂ« njihnin me kĂ«tĂ« mbiemĂ«r sesa me mbiemrin e vĂ«rtetĂ«, Krasniqi. Kolovica tash Ă«shtĂ« pjesĂ« e PrishtinĂ«s. Por, unĂ« kam mbetur nĂ« popull i njohur si Gani Kolovica.

TĂ« kanĂ« njohur dikur edhe si “Gangsteri i PrishtinĂ«s”. Pse me kĂ«tĂ« shprehje?

Ka qenĂ« frymĂ« e kohĂ«s tĂ« rriheshim fer. Ka qenĂ« dyluftimi nĂ« vende tĂ« caktuara ku i kemi matur forcat. Krejt kjo ka ndodhur nĂ« rini. Vendi i dyluftimeve ka qenĂ« parku “Tok bahçja” nĂ« PrishtinĂ«. Aty jam rrahur edhe me Zhelko Razhnjtoviq – Arkanin e Beogradit. Ai i kishte dajallarĂ«t nĂ« PrishtinĂ« dhe vinte shpesh nga Beogradi nĂ« PrishtinĂ«. Ka qĂ«ndruar shumĂ« nĂ« PrishtinĂ« dhe e njihte mirĂ« PrishtinĂ«n.

Si ndodhi dyluftimi me Arkanin?

Arkani kishte dĂ«gjuar pĂ«r mua qĂ« isha i fortĂ«. Kjo nuk i pĂ«lqente dhe donte ta ruante fuqinĂ« kampione tĂ« tĂ« fortit çdo kund nĂ« Jugosllavi. E pengonte emri im dhe zhvillimi im si i fortĂ«, sepse kjo, me gjasĂ«, edhe e kishte kuptimin e nĂ«nshtrimit tĂ« serbĂ«ve tĂ« PrishtinĂ«s. Po tĂ« dilte dikush qĂ« e merrte primatin e mĂ« tĂ« fortit nĂ« PrishtinĂ« do tĂ« ndryshonin gjĂ«rat, ashtu sikur edhe ndodhi nĂ« realitet. Ai nuk mĂ« kishte llogaritur mua si tĂ« fortĂ« nĂ« listĂ«n e tij tĂ« rrahjes dhe e kishte dĂ«rguar njĂ« shok timin pĂ«r tĂ« kĂ«rkuar qĂ« tĂ« rriheshim fer, e unĂ« e pranova. Ai i kishte marrĂ« shokĂ«t e vet e unĂ« me vete e kisha grupin tim, nĂ« tĂ« cilin bĂ«nin pjesĂ« kryesisht vĂ«llezĂ«rit dhe kushĂ«rinjtĂ« e mi, sepse llogaritsha gjithmonĂ« se nuk do mĂ« lĂ«nin nĂ« baltĂ« nĂ« asnjĂ« moment tĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« rrahjes. Ja kemi nisur rrahjes nĂ« “Tok bahçe” dhe jemi rrahur gjysmĂ« ore. E kam rrahur me grushte e shqelma saqĂ« e kam lĂ«nĂ« tĂ« pĂ«rgjakur tĂ« tĂ«rin. Ishte shumĂ« i fortĂ«. Kur e kam rrĂ«zuar ai i ka mĂ«shuar tokĂ«s me dorĂ« nĂ« shenjĂ« dorĂ«zimi dhe mĂ« nuk i kam rĂ«nĂ« grusht, sepse e pranoi humbjen. Pasi jemi ngritur nĂ« kĂ«mbĂ« ia kemi zgjatur dorĂ«n njĂ«ri – tjetrit dhe ka mbaruar çdo gjĂ«.

A ishte vĂ«shtirĂ« t’i dilje nĂ« dyluftim Arkanit?

Ka qenë guximi elementi i parë që kam dal në dyluftim me Arkanin. Por, ka qenë edhe etja për liri e shqiptarëve që më ka dhënë kurajë e guxim të bëj çdo gjë për lirinë tonë. Dikush duhej ta fillonte guximin dhe diku duhej të fillohej që ta shprehnim fuqinë tonë. Mënyrë tjetër aso kohe nuk kishte. Ishim shumë të shkelur dhe ndiheshim keq. Nuk më pëlqente të ndiheshim të poshtëruar para serbëve. Kjo më bënte të mos kisha frikë prej Arkanit e as prej asnjë serbi tjetër në Prishtinë, sepse kishte të tillë kapadainj, si, bie fjala, i quajturi Bane, që udhëhiqte bandat serbe kundër shqiptarëve.

A ndryshoi gjë në marrëdhëniet direkte fitorja ndaj Arkanit në Prishtinë?

Realiteti ishte – po. PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« publikisht u bĂ« e qartĂ« se njĂ« shqiptar rrahu njĂ« serb tĂ« fortĂ«, qĂ« nĂ« PrishtinĂ« njihej si kapadaiu i PrishtinĂ«s. Deri nĂ« atĂ« kohĂ« ai nĂ«pĂ«r PrishtinĂ« bĂ«nte çka donte dhe ia kishin frikĂ«n tĂ« gjithĂ«. /Kosovarja/

Së fundi edhe Reperi i famshëm kosovar Unikkatil, ka publikuar këngën e tij më të fundit solo, në të cilën tregon edhe një histori të shkurtër me Gani Kolevica-n.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment