06-04-2020

Ish-deputetja e LSI-së, Erisa Xhixho, në një shënim në profilin e saj në rrjetet sociale, duke komentuar betimin e kandidates për anëtare të Gjykatës Kushtetuese Arta Vorpsit përpara një notere, jo pa ironi e cilëson këtë aks si noterizimin sot të degradimit dhe rënies së shtetit të së drejtës

‘Dhe kur kjo bëhet nga juristë që pretendojnë të jenë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese kjo është më shumë se çmenduri.

Kjo maxhorancë goditi dhe shkatërroj  përfundimisht reformën në drejtësi dhe rrënoj autoritetin ,besimin e institucionit më të rëndësishëm të vendit që mbron kushtetutën dhe të drejtat e njeriut siç është Gjykata Kushtetuese.

Kushtetuta e Shqiperisë parashikon këtë proçedurë të marrjes së detyrës dhe komentet e çdo proçedurë tjetër është thjeshtë antikushtetuese dhe rrëshkitje drejt diktaturës së një individi kundër çdo vlere demokratike.

Neni 129

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon detyrën pasi bën betimin para Presidentit të Republikës.

Rezfuzimi i ketij modeli diktatorial antikombëtar është detyrë e çdo qytetari të lirë që beson ende te një shqipëri europiane.’-shkruan Erisa Xhixho.

 

06-04-2020

Nga Ylli Manjani - 

Historia nuk gjykon.

“Historia do më gjykojë”- thotë udhëheqësi, duke iu përgjigjur Kosovës që më konsensus të plotë nuk e ndoqi në aventurën e Tij pro Jugosllavi.

Në fakt, pa dashje, Edi Rama tha një të vërtetë të madhe të sjelljes së Tij: dëshirën për të mbetur në histori.

Por, problemi është se historia e vërtetë nuk gjykon. Ajo thjesht regjistron në memorie ngjarje të caktuara, bashkë me to edhe persona. Këto të fundit nuk i gjykon historia, por koha dhe vendi ku jetojnë.

Koha dhe vendi ku Edi Rama jeton, ka gjithë të drejtën ta gjykojë si bashkëpunues me Serbinë, më shumë sesa me Kosovën. Janë fakte të panumërta që e dëshmojnë dukshëm dashurinë e Edi Ramës për Serbinë.

Personalisht nuk e gjykoj si pro Serb. Por qartësisht konstatoj se Shqipëria dhe Kosova nuk ja panë hajrin kësaj “dashurie” të shpallur gjatë gjithë viteve të Tij si Kryeministër.

Nëse Edi Rama kërkon vend në histori, pa dyshim që e ka, por jo tek historia e suksesit të shqiptarëve drejt perëndimit. Të paktën jo si paraardhësi i Ti. Figurë goxha e kritikueshme ishte dhe Ai, por na futi në schengenin e vërtetë, ku të paktën lëvizim lirisht. Pa përmendur firmën në anëtarësimin e vendit që qeverisi në Këshillin e Europës dhe NATO.

Edi Rama ka gjithashtu vend në histori. Do të mbahet mend mirë si Kryeministri që renditi e vendin e tij, tek rekordet e trafikut ndërkombëtar të drogës. Qendër distribucioni dhe origjinë e trafikut të çdo lloj drogë. Sot Ai është kryeministri që njihet gjerësisht në Europë e më gjerë si drejtues vendit që “mikpret” kontenierë droge dhe bashkë me hashashin i eksporton gjerësisht në Europë.

Kështu që, në histori do jetë, për këto e ngjarje të tjera si këto. Aty do jetë, pa asnjë merak! Do mbahet mend si politikani që rilindi shtetin më jashtë kushtetutë që kemi patur ndonjëherë. Shtetin që rrëmben prona e dhunon liri e të drejta në mënyrë masive. Shteti që futi në borxh shtetasit e vet në disa breza që vijnë. Shtetin që dënon protestuesin, por jo dhunuesin e lirive e të drejtave.

Pa dyshim që do mbahet mend!

Më vjen mirë që ka filluar ta shohë veten në kohën e shkuar. Qartësisht nuk është më e ardhmja e këtij vendi. As e mini-schengenit e sajesa të tilla idiote, dhe të padobishme për Shqiptarët.

Edi Rama është gjykuar tashmë. Vendimi do zbardhet në zgjedhjet më të afërta.

Edhe Ai vetë e di….

06-04-2020

Nga Artan Fuga -

Turpi i kësaj kohe është që burokracia dhe ata që ne u paguajmë rroga me taksat tona, drejtoria e Teatrit, Ministria e Kulturës dhe nuk e di kush dreqin tjetër, e kanë braktisur të mirën e përbashkët, atë që ligja i detyron t'a mbrojnë, ndërtesën e Teatrit Kombëtar!

Nderi dhe bukuria e kësaj kohe është se ndërtesën e Teatrit Kombëtar e kanë marrë në mbrojtje, e ruajnë dhe e përdorin qytetarët!

Cfarë do të bëjnë tjetër ndërkohë që nëpunësia nuk bën detyrën minimale të saj!

Teatri është prona jonë e të gjithëve!

Ky është përfundimi!

Duke kaluar andej dje për të përshëndetur miq të mi atje, thashë me vete : a është edhe imi?

M'u atje në mes të skenës do të dal në foto si zotëri mes miliona zotërinjsh e zonjash të tjerë!

Teatri duhet të jetë një e mirë ku aksionerë të jemi ne qytetarët!

Ata e kanë braktisur! Ne mund t'a marrim në pronësi si aksionerë!

Unë e përbuz shoqërinë piramidale, nuk e njoh, nuk e pranoj, e injoroj, më vjen për të vjellë prej saj!

Qytetarët në skenë!

Image

06-04-2020

Në një kohë kur kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka nisur një vizitë pune në SHBA, kryetarja e LRI, ish deputetja Floida Kërpaçi ndodhet në Britaninë e Madhe.

Gjatë vizitës në Londër, Kërpaçi ka zhvilluar disa takime në Westminister Foundation for Democracy.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo shprehet se, në takime është biseduar për arsyet e largimit masiv të të rinjve, por edhe për situatën politike ku ndodhet Shqipëria sot për shkak të keqqeverisjes.

Sipas Kërpaçit, “përfshirja e të rinjve në vendimmarrje, hartimi i politikave dedikuar të rinjve dhe mirëqënies së qytetarëve është priorit i LSI”.

Postimi i plotë i Floida Kërpaçit:

Gjatë vizitës në Londër, mu dha mundësia të takoja Chris Levick, Drejtorin për Europën&Azinë të fondacionit Westminister Foundation for Democracy, të qeverisë Britanike.

Diskutuam gjatë për arsyet e largimit masiv të të rinjve, por edhe për situatën politike ku ndodhet Shqipëria sot për shkak të keqqeverisjes.

Përfshirja e të rinjve në vendimmarrje, hartimi i politikave dedikuar të rinjve dhe mirëqënies së qytetarëve është priorit i LSI.

Gjithashtu,organizimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme në Shqipëri është detyrimi ynë përballë qytetarëve.

Përfituam një eksperiencë të vyer për bashkëpunim të sinqertë me partnerët ndërkombëtarë për punësim, shkollim, garanci e jetë më të mirë për rininë Shqiptare.

Image

 

06-04-2020

Nga Kreshnik Çollaku -

Nen nje plagjiature bajate me ato te sulmeve te kundershtareve politike te presidentit te Trump,teveqelet e Tiranes me kete dalldine idiote qe i ka kapur se jane aktore global te ceshtjeve globale..nxituan te ngjisnin nje akuze sa banale aq dhe te rende ndaj PD dhe kreut te saj Basha.

Gebels shefi propogandes se Hitlerit mesonte dekada me pare qe nese doni qe nje shpifje te kete efekt genjeshtra duhet te jete sa me e madhe.
Teveqelet e Tiranes kete rradhe nuk u sollen si teveqele por si nxenes te mire te Gebelsit...genjeshtra ishte e madhe dhe e rende sado absurde.
Gjithe eskorta e propogandes se qeverise ne Tirane,analiste nga ata jo teveqele por qe buken e shpenzimet e jetes pushimeve makinave lluksin e apartamenteve e mbulojne me mijra euro te pista te pushtetit,u vune ne rradhe per ta mbllacitur kete shpifje te orkestruar madhe edhe tr shkruar nga kompjuterat e selise se zyres se propogandes se kryeministrise.

Bluaj e bluaj genjeshtres i erdhi dita te dilte. Sot edhe prokuroria totalisht me kontroll te kryeministrit nuk mundi ta amballazhoje (ata e dine se nje dite do te kete drejtesi edhe per drejtesine),genjeshtren bajate.

Nuk ka mbeshtetje apo financim rus per PD..,ky ishte rezultati i hetimit. Sot Taulanti,Fredi Elisa etj mund te marrin e te fshijne hundet me artikujt e Mother Jones te shkruara gjysma ne Tirane e gjysma ne New York.

Teveqelet e Tiranes ngaqe kane filluar besojne vertete shaka e e Vucic se jane lidera globale,nen modelin e fushates anti trump ne SHBa,kane iniciar nje rezolute per rrezikun rus ne Shqiperi. Sipas rregullut klasik,te mencurit jane turrur te nxjerrin nga lumi gurin qe budallenjte kane hedhur.

Nese ka nje rajon e nje popull ne bote qe ka nje imunitet natyror nga cdo ndikim rus,ata jane shqiptaret.

Ky imunitet vjen thelle nga historia,ky imunitet vjen nga vete sjella ruse historikisht me Ballkan.

Ka qene Rusia,cariste ose sovjetike qe perhereka zgjedhur te mbeshtese “hasmet” shekullor te shqiptareve,serbet. Shqiptaret te ditur apo jo kane plazmuar thelle ne adn kete refleks “miku i armikut tim nuk mund te jete kurre miku im”.

Ndaj nga shume influenca mund te rrezikohen shqiptaret..,por kurre nga ajo e miqve te armiqve shekullore.

Por a ka nje rrezik te ndikimit rus ne Shqiperi.

Une mendoj ka nje model qe ne gjithe boten njihet me ate qe quhet “Mafia Ruse”.

Ekspertet nderkombetare te krimit organizuar dhe mafies vleresojne se sot mafia me e rrezikshme ne bote eshte MafiaRuse.
Eshte tipike e mafies ruse qe pas renies se Bashkimit Sovjetik dhe strukturave sovjetike te sigurise,pjesen me te madhe te eksperteve te KGB,ne vrasje,sabotazh,diversion agresivitet etj elemente te njohur apo panjohur u rektutuan nga organizatat kriminale dhe prej ketej u prodhua nje aliazh i rrezikshem Mafia Ruse.

Sot Mafia Ruse eshte nje produkt i ri midis ish eksperteve te kGB,pushtetit politik,oligarkise ekonomike per te mbyllur ciklin pushtet-krim-para.
Ky model eshte nje rrezik global.

Por me thoni jese ky model eshte apo jo i pranishem ne Shqiperi.

A ka nje angazhim te ish strukturave te sigurimit te shtetit,apo ish funksionareve te larte te rregjimit komunist (apo pinjolleve te tyre) prane organizatave kriminale ? Cilet qene aktoret e ngjarjes se Xibrakes ,fabrika e kokaines?

A ka nje nderlidhje te pushtetit politik me keto organizata kriminale ?

Interesohuni per prejardhjen e familjeve te shume individeve te perfshire ne keto organizata kriminale ne Shqiperi ,shume prej tyre do tu dalin te lidhur me struktura te Sigurimit apo pushteti PPSH.

Ndiqni dhe vleresoni kete nderlidhje mes krimit,pushtetit politik dhe ekonomise ne Shqiperi dhe do te kuptoni se ka nje rrezik rus ne Shqiperi,si model,dhe eshte ai i Mafies Ruse pershtatur aq mjeshterisht ne Mafien Shqiptare

06-04-2020

Qeveria pas çdo vrasjeje, frymë thellë: 'Sa silenciatorë, sa sopata u përdorën?' 

Nga Ylli Manjani.

Nga lajmet e kronikës del se shumica e vrasjeve bëhen me silenciator dhe me sopatë. Trafikantët, larësit e hesapeve e parelinjtë vrasin me silenciator. Drejt e në objektiv, ftohtë e pa zhurmë. Në Tiranë, Shkodër, Elbasan, Vlorë e Durrës ua fikin dritën kundërshtarëve me armë pa zhurmë.

Lajmet i transmetojnë "live", si spektakël urban.

Të varfrit nuk kanë para për armë. Thjesht marrin sopatën, mjetin e prerjes së druve, për të prerë jetën e dikujt tjetër jo për pasuri, por për varfëri! Gruaja, burri, fëmijët, babai e nëna, vëllai e motra, kushërinjtë, nipërit e mbesat janë armiqtë më të mëdhenj të njëri-tjetrit në varfri...

Vrasjet me sopatë, lajmet i japin si kronikë budallenjsh që rrinë para thertores së fshatit... Na ka mbetur të numërojmë, ndërkohë që qeveria pas çdo vrasje "merr frymë thellë", sa silenciatore e sa sopata janë përdorur për të vrarë shqiptarë.  Ore, fajin e ka Macroni...

06-04-2020

Nga Kejdi Mehmetaj -

Ligji për Rininë i miratuar ditën e djeshme në parlamentin ilegjitim nuk ishte vetëm një buzëkuq propagandistik i Rilindjes për të treguar se gjasme interesohen për të rinjtë shqiptarë, por ishte mbi të gjitha një skemë e re klienteliste e financimit të organizatave që komandohen nga qeveria.

Ai ligj ishte bosh, pa thelb, pa zgjidhje, pa asnjë ofertë konkrete për të rinjtë. Një ligj që nuk bën asgjë, përveçse detyron të rinjtë e organizatave të shoqërisë civile të bëhen pjesë e rilindjes ose përndryshe nuk do të njihen e as do të financohen prej saj.

Edhe pse nuk kam qenë përkrahëse e një ligji të vecantë për rininë (duke marrë parasysh se problemet që shqetësojnë të rinjtë shqiptar janë arsimi, shëndetësia, papunësia dhe mungesa e sigurisë, probleme të cilat nuk zgjidhen me një ligj sipërfaqësor por me reforma të thella) në janar të këtij viti, së bashku me kolegë të LSI-së, depozituam në parlament një projektl ligj për Rininë i cili ishte iniciuar dhe hartuar nga një grup i gjerë organizatash rinore.

Qëllimi ynë si deputetë ishte ti hapnim rrugë një procesi të gjatë konsultativ në parlament ku vet të rinjtë të përfshiheshin, të ngrinin shqetësimet dhe bashkarisht të vendosnim jo vetëm mbi përmbajtjen e një Ligji të shumëkërkuar për Rininë, por pse jo të përgatisnim një paketë masash që do të adresonin problemet e të rinjve e do i nxisnin ata ta shihnin të ardhmen e tyre në Shqipëri, jo dyerve të Europës.

Projektligji që ne propozuam edhe sikur të ishte lën i paprekur, trajtonte cështje konkrete ku do të vecoja përshembull: ngritjen e një BUXHETI për rininë, Kartën Rinore, Komisionerin për të Drejtat e të Rinjve, Praktikat e Punës si dhe nxiste formimin jo formal të të rinjve, krijimin e më shumë hapsirave dedikuar të rinjve, rritjen e përfaqësimit rinor në vendimarrje etj.

Fatkeqsisht projektligji që ne depozituam jo vetëm u zhduk, por edhe organizatat rinore që kishin porpozime e donin të dëgjoheshin u trajtuan si fillim nga qeveria e më pas nga Parlamenti me përcmim e mllef.

Ministres së pagdhendur që dje guxoi të etiketojë organizatat e shoqërisë civile, po i them se ne si LSI nuk kemi komunikuar e bashkëpunuar vetëm me një rrjet organizatash, por me të gjitha, pasi ndryshe nga ju nuk kemi për qëllim të dëbojmë të rinjtë nga Shqipëria e të grabisim pasuritë e shqiptarëve duke rrënuar buxhetin e shtetit, por tu shërbejmë qytetarëve e tu ofrojmë atyre politika serioze që ofrojnë shpresë e zgjidhje afatgjata.

Të rinjve të anagazhuar në organizatat e shoqërisë civile por jo vetëm, u lutem të mos ndalen në punën e tyre, të mos demotivohen, kjo qeveri do të bjerë shpejt e bashkë me të do të bëhet NUL edhe çdo vendim i papërgjegjshëm i marrë nga ky parlament ilegjitim.

Image

06-04-2020

Gangsterët e politikës tek Ekonomiku - fytyra e 'Paktit për Universitetin'

Nga Luçiano Boçi.

Në mes të procesit mësimor, persona të paidentifikuar hyjnë në auditorët e fakultetit ekonomik të UT dhe krijojnë një konflikt të paprecedentë me studentët, midis të cilëve pati dhe të lënduar, djem dhe vajza.

Gangsterizmi tashmë është shtruar këmbëkryq kudo. E gjen në qeverisje, në administratë e tani dhe në universitete. Nuk mjafton degradimi dhe rrënimi progresiv që i është bërë Arsimit të Lartë në këto 6 vite qeverisje. Tani ai dhe dhunohet.

Ngjarja e rëndë e ndodhur në Fakultetin Ekonomik, ku gangsterët me përkrahje politike, mësynë në auditore e goditën studentët, dëshmon qartë braktisjen totale që i është bërë studentëve, në sigurinë e tyre për jetën dhe për proçesin akademik, nga Rama e Shahini.

Policia e Shtetit, e gatshme t’i shërbejë në çdo moment krimit, lan duart dhe nuk do t’ia dijë për studentët e pedagogët. Por mos harrojmë që ishte po kjo polici që i merrte zvarrë studentët brenda në auditore, kur ata protestonin kundër qeverisë. Universitet publike, për shkak të përçmimit ndaj tyre, mosfinancimit, grabitjes, janë katandisur në hane pa porta, ku mund të ngjasë gjithçka.

Jeta në Shqipëri nuk është më e sigurtë as në rrugë, as në shtëpi, as në shkollë e as në auditore universitare.

Ngjarja e sotme, është fytyra e vërtetë e paktit për Universitetin.

Ajo që ofron Rama për studentët e të rinjtë është dhuna, pasiguria, papunësia, cilësia skandaloze e diplomave, mungesa e shpresës dhe nxitja drejt braktisjes së vendit.

Jo më kot Partia Demokratike ka ndërmarrë këto ditë turin e shpresës, për të shpalosur vizionin e saj për një rini që mbështetet, vlerësohet e që ndërton të ardhmen në Shqipëri.

Për një arsim të lartë të mirëfinancuar, me cilësi dhe siguri për studentët e pedagogët.

Për Univeristete publike që janë laboratorë të vlerave, parimeve, të shpresës për të ardhmen dhe jo sheshbeteja ku krimi bën kërdinë e rradhës.
PD është në mbështetje të studentëve dhe rinisë.

06-04-2020

Akuza te renda per vjedhje klamoroze per Gjeneral Hashashin dhe sekretarin e tij te pergjithshem!

Një qytetar ka denoncur grabitjen e fundit që Sandër Lleshi po bën me tenderin e uniformave të Policisë, ku sipas qytetarit: ‘Pas pezullimit prej 3 muajsh të tenderit të “Veshmbathjes së Policisë së Shtetit” me vlerë prej 2.800.347.570 lekë, tenderi rihapet për të vazhduar jo me në favor të firmës “Gjergjefi” që ishte paracaktuar më parë, por tani për një firmë kroate, e quajtur “Kroço”, në bashkëpunim me firmën shqiptare “Ro.gat security”, me experiencë pothuajse zero në fushën e prodhimit dhe trajtimit të veshmbathjeve.’

Denoncimi është bërë publik edhe nga ish-kryeministri Berisha që shkruan: ‘Akuza te renda per vjedhje klamoroze per Gjeneral Hashashin dhe sekretarin e tij te pergjithshem! Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital se si vjedh gjeneral Hashashi në tenderin për uniformat e policisë! sb

‘Pershendete dr.Pas pezullimit prej 3 muajsh të tenderit të “Veshmbathjes së Policisë së Shtetit” me vlerë prej 2.800.347.570 lekë, tenderi rihapet për të vazhduar jo me në favor të firmës “Gjergjefi” që ishte paracaktuar më pare, por tani për një firmë kroate, e quajtur “Kroço”, në bashkëpunim me firmën shqiptare “Ro.gat security”, me experiencë pothuajse zero në fushën e prodhimit dhe trajtimit të veshmbathjeve.

Në rastin e parë, kur ky tender u hap ishte përcaktuar fituesi me metodat klasike, në rastin në vazhdim me metoda mafioze, të padëgjuara më parë dhe me ndëhyrjen direkte të autoritetit më të lartë të M.B., është pothuajse i vulosur fituesi “Kroço” me partnerin lokal, kompanine (Ro.gat security).

Argumentet teknik:

1- Gjatë procesit të tenderimit, ndërrohen 3 here specifikimet teknike te 90% të artikujve. Hapet tenderi me 115 artikuj me specifikime teknike të mbështetura në disa V.K.M. : Nr.55 date 27/01/2016 ; V.K.M. Nr.512 date 04/09/2018; V.K.M. Nr.287 date 10/05/2019, një muaj më vonë (gjatë procesit të tenderimit) bën testim tregu të 50% të artikujve të tenderuar, por me specifikime të tjera. Dhe me datë 17/10/2019 vazhdon tenderin e pezulluar më parë, por me specifikime krejtësisht të ndryshuar dhe pa bërë testim tregu dhe të mbështetura në V.K.M. të botuar deri me sot.

Burime prane M.B. pretendojnë se Ministri S.Lleshi, sekretari i pergjithshem i M.B., dy biznesmenë shqiptarë ( të përfshirë në këtë afere) dhe një ish general nga Kosova (me rol ndërlidhës), janë takuar me perfaqësuesit e firmës kroate “Kroço” ne Kroaci, ku gjate nje vizite zyrtare, ku rastesisht u takuan me perfaqesuesit e kompanise Roço.

2- Skandali i ketij proçesi thellohet me uljen e sasisë për çdo artikull, por fondi limit mbetet i pandryshuar. Pra artikujt janë po ato 115 , por sasia e tyre është më e ulet se në hapjen e tenderit. Diferenca në këtë rast është 4.000.000 $. Kuptohet që, kjo diferencë justifikohet me ndryshimin e specifikimeve teknike për çdo artikull.

Në këtë garë (tender) nga M.B. kërkohen në fazen e II-të që të vijojë pas datës 5 nëntor që, çdo konkurentë te paraqesë 112 mostra të prodhuara tashmë me specifikimet e reja.

Për kohën e lënë në dispozicion, taknikisht praktikisht është e pamundur të prodhohen këto mostra bashkëlidhur me analizat laboratorike shumë të ndërlikuara .

Por kjo është e mundur vetëm për bashkimin e operatorëve të paracaktuar.

Për këtë skandal do t’ ju tregojmë edhe hollesi të tjera.’

 

 

 

06-04-2020

Edi Rama erdhi në pushtet me premtimin se do hapte 300 mijë vende pune. Por nga 300 mijë vende pune i vetmi premtim i mbajtur nga Rama është se ka arritur që me politikat e tij të shpopullojë Shqipërinë nga rinia në 6 vite qeverisje, ku sot numërohen 300 mijë të rinj shqiptarë që kanë lënë vendin si pasojë e keqqeverisjes.

Në një video të postuar nga ish-kryeministri Berisha, dallohet qartë gënjeshtra e Ramës, i cili gjithmonë gjen justifikime për premtimet e pambajtura, por edhe qytetarët të cilët deklarojnë se janë veshur me të zeza nga ekonomia dhe të rinjtë kanë ikur në azil.

Ndiqni videon 

06-04-2020

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka uruar hirësinë e tij Kryepeshkopin Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos në 90 vjetorin e tij të tij të lindjes.

Meta i ka shprehur mirënjohjen e tij për gjithçka që Janullatos ka bërë në këto vite për të mirën e Kishës dhe të besimtarëve ortodoksë,

‘Me rastin e 90-vjetorit të lindjes, i urova sot jetë të gjatë, vite të bekuara dhe shumë dashuri në misionin e Tij hyjnor, Fortlumturisë së Tij Kryepeshkopit të Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos.

Mirënjohje e veçantë për gjithçka ka bërë në këto vite për Lavdinë e Zotit, për të mirën e Kishës dhe besimtarëve ortodoksë shqiptarë, për njohjen ndërkombëtarisht të saj dhe të Shqipërisë, për forcimin e harmonisë dhe mirëkuptimit mes besimeve në vendin tonë.’

Perëndia e bekoftë Fortlumturinë dhe veprën e Tij të ndritur! 

06-04-2020

Nga Ylli Manjani.

Sigurisht që betejën tregtare Amerika me Kinën nuk e ka lënë për ta bërë tek liçensa 5G në Shqipëri. Tregu modest i Shqipërisë nuk vlen as sa një kunj shkrepse para super tregjeve për të cilat ndeshen të dy shtetet. Çështja është tek siguria!!!

Do lejohet Kina të ketë akses në komunikacion, në një vend anëtar të NATO-s, ku SHBA e konsideron ende si zonë të saj, apo jo? Kjo është çështja. Kaq luks e këllqe ka qeveria jonë të bëjë lojra kineze me SHBA?! Nuk çuditem aspak, sigurisht. Por po pres fundin e kësaj meseleje...