Lajmi i fundit

EMRI/ Ekstradohet nga Gjermania ish oficeri i RENEA-s, pjesë e krimit të organizuar

Lionel Messi me foshnjen Lamine Yamal/ BBC: Fillimi i dy legjendave

Lionel Messi me foshnjen Lamine Yamal/ BBC: Fillimi i dy legjendave

10:01, 10/07/2024
A+ Aa A-

Nga George Wright, BBC

Në vitin 2007, Lionel Messi i ri pozonte me një fëmijë në dhomën e zhveshjes së Camp Nou në Barcelonë për një fotosesion bamirësie.

Messi, i cili ishte 20 vjeç, tashmë po bënte emër dhe do të vazhdonte të bëhej ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave.

Por fotografi nuk e dinte se foshnja do të bënte bujë edhe në futbollin ndërkombëtar më pak se 17 vjet më vonë.

Messi ishte duke larë Lamine Yamal - 16-vjeçarin që ka mahnitur botën në kampionatin evropian.

Goli i tij kundër Francës në gjysmëfinalen e së martës është ai për të cilin do të flitet me dekada.

Në moshën 16 vjeç e 362 ditë, gjuajtja spektakolare e bëri atë njeriun më të ri që ka shënuar në historinë e turneut.

Fotoja e harruar prej kohësh e Messit dhe Yamal u rishfaq pasi babai i Yamal e postoi atë në Instagram javën e kaluar me tekstin: “Fillimi i dy legjendave”.

Fotot janë realizuar nga Joan Monfort, që punon si fotograf i pavarur për Associated Press.

Xhirimi erdhi pasi Unicef ​​bëri një lotari në qytetin Mataró ku jetonte familja e Lamine, tha ai.

“Ata u regjistruan për lotarinë për të bërë foto në Camp Nou me një lojtar të Barçës. Dhe ata fituan shorteun,” tha zoti Monfort.

Detyra nuk ishte e thjeshtë, tha fotografi.

“Messi është një djalë mjaft introvert, ai është i turpshëm”, tha ai.

“Ai po dilte nga dhoma e zhveshjes dhe befas e gjen veten në një dhomë tjetër të zhveshjes me një vaskë plastike të mbushur me ujë dhe një fëmijë në të. Ishte e ndërlikuar. Ai as nuk dinte si ta mbante në fillim”.

Ashtu si Messi, Yamal vazhdoi të luajë për Barcelonën, ku u bë titullari dhe golashënuesi më i ri i klubit ndonjëherë, si dhe golashënuesi më i ri në ligën spanjolle.

Monfort tha se vetëm kur fotografia filloi të bëhej virale në internet javën e kaluar ai kuptoi se foshnja ishte Yamal.

“Është shumë emocionuese të shoqërohesh me diçka që ka shkaktuar një ndjesi të tillë,” tha ai.

“Të them të vërtetën është një ndjenjë shumë e bukur.”

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco