Danimarka del me ndjenja të përziera pas barazimit të Anglisë

Danimarka del me ndjenja të përziera pas barazimit të Anglisë

11:10, 21/06/2024
A+ Aa A-

Frankfurt, Gjermani, 21 qershor  - Danimarka shkoi në ndeshjen e saj në Grupin C të Kampionatit Evropian me Anglinë të enjten si të dobët, por u largua nga Frankfurt Arena me ndjenjën e keqardhjes që nuk mblodhi tre pikë në një paraqitje që të rriste besimin për pjesën tjetër të turneut.

Anglia kaloi në epërsi përmes Harry Kane, por kur Morten Hjulmand barazoi pas një gabimi të këtij të fundit, Danimarka mori kontrollin e garës kundër një kundërshtari që tërhiqej, i cili dukej se nuk kishte përgjigje për këmbënguljen e tyre në barazimin 1-1.

“Ndjenja të përziera, kishim shanse dhe kishim besimin se mund të merrnim tre pikë, por ne luajtëm një lojë të mirë”, u tha gazetarëve danezi Christian Eriksen.

“Pashë një ekip (Anglinë) kundër të cilit mund të luanim mirë, një ekip që është ndër favoritët, dhe kjo është diçka që duhet ta marrim për të na dhënë besim në ndeshjen e radhës (kundër Serbisë të martën).

Mbrojtësi i djathtë i Danimarkës Joakim Maehle u bëri jehonë atyre ndjesive dhe beson se danezët humbën një mundësi për fitore.

"Jam pak i zhgënjyer me rezultatin, por kështu është. Mendoj se mund të jemi krenarë dhe të kënaqur," tha ai. “Kjo tregon se sa ekip i mirë jemi, sa të fortë jemi, na jep besim.

“Ndeshja tjetër është vërtet e rëndësishme, duhet të analizojmë, përgatitemi dhe rikuperojmë për të luajtur mirë”.

Danimarka, e cila u rrëzua nga Anglia në gjysmëfinale tre vjet më parë, ka dy pikë nga dy ndeshjet e saj të para pas barazimit 1-1 me Slloveninë në ndeshjen hapëse dhe do të kalojë në 1/16 me fitoren ndaj Serbisë./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco