'Kicker': Spanja dëshiron të kursejë 'energjitë' në ndeshjen kundër Shqipërisë

'Kicker': Spanja dëshiron të kursejë 'energjitë' në ndeshjen kundër Shqipërisë

10:58, 21/06/2024
A+ Aa A-

Spanja ishte në formë të shkëlqyer në Kampionatin Evropian kundër Italisë dhe tashmë është në fazën tjetër. Për këtë arsye, trajneri Luis de la Fuente ka treguar tashmë se dëshiron të kursejë energji në ndeshjen e fundit në grup kundër Shqipërisë të hënën.

KICKER

Fitorja e spanjollëve në ndeshjen e dytë të grupit B të enjten në Gelsenkirchen u bë e dukshme pas më pak se dy minutash kur Pedri u lirua që të fuste topin me kokë para portierit Gianluigi Donnarumma, por italiani e devijoi topin mbi traversë. Ishte fillimi i një festivali mundësish që rrallëherë ndodh me kaq njëanshmëri, veçanërisht në një turne të madh si kampionati europian. Spanja kishte jo më pak se njëmbëdhjetë mundësi të pastra shënimi, ndërsa Italia kishte zero.

Fakti që Spanja përfundimisht ishte në gjendje të merrte vetëm tre pikë për shkak të autogolit të Riccardo Calafiorit, bie në kundërshti me këtë përshkrim. Kampionët e Evropës në vitet 1964, 2008 dhe 2012 vazhdimisht dolën me veprime sulmuese premtuese. Donnarumma pati një ditë të mrekullueshme, por e vërteta është se Spanja ishte thjesht shumë e shkujdesur para portës.

De la Fuente: “Performanca më e mirë” që nga marrja e detyrës

Nëse injoroni mundësitë e tepërta, përfundimi është një performancë jashtëzakonisht dominuese nga spanjollët. Skuadra e trajnerit Luis de la Fuente bëri përshtypje në çdo aspekt ndaj Italisë. Ajo veproi e strukturuar, agresive, e fortë në kombinime, e sigurt në top dhe e vendosur.

"Kjo ishte ndoshta performanca më e mirë që kur kam qenë trajner këtu," tha de la Fuente, i cili ka qenë në detyrë që nga dhjetori 2022. "Ne ishim superiorë ndaj kundërshtarëve tanë në çdo aspekt. Italia u përball me vështirësi sepse bëmë një performancë të lartë".

Sidomos me sytë drejt raundit të eliminimit, në të cilin mund të ketë një duel me Gjermaninë në çerekfinale, de la Fuente kërkon që të jetë me ‘të dyja këmbët në tokë’.

Spanja është konfirmuar tashmë si fituese e Grupit B dhe do përballet më 30 qershor në Këln me një kundërshtar të vendit të tretë të grupit. Para kësaj, është ndeshja kundër Shqipërisë në Düsseldorf të hënën. Trajneri de la Fuente e ka bërë tashmë të qartë se ai do luajë me ekipin B: “Ne mund të kursejmë pak forcë, por nuk duam t'i dhurojmë asgjë kundërshtarit".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco