‘Imagjinoni sikur në fushë të kishte vetëm lojtarë gjermanë të bardhë’

‘Imagjinoni sikur në fushë të kishte vetëm lojtarë gjermanë të bardhë’

09:26, 20/06/2024
A+ Aa A-

Nga Jeanne Plaumann, BILD

Gjermania festoi fitoren 2-0 kundër Hungarisë, duke kaluar e para në raundin tjetwr!

Nënkryetarja e Bundestagut Katrin Göring-Eckardt (58, Partia e Gjelbër) gjithashtu dëshironte të lavdëronte ekipin gjerman - por formulimi i saj shkaktoi zemërim!

Menjëherë pas bilbilit final, Göring-Eckardt shkroi në një postim të fshirë më vonë në X: “Ky ekip është vërtet i mrekullueshëm. Imagjinoni për një moment sikur të kishte vetëm lojtarë të bardhë gjermanë”.

Përdorues të shumtë të X madje akuzuan Göring-Eckardt për racizëm pas postimit të saj në Twitter.

“Kushdo që diskuton ngjyrën e lëkurës së lojtarëve në kombëtaren gjermane është duke u përfshirë në racizëm, pavarësisht nga motivimi që qëndron pas tij,” shkruan eksperti dhe publicisti i Lindjes së Mesme, Ahmad Mansour, për postimin në Twitter të Göring Eckardt.

Nënkryetari i FDP, Wolfgang Kubicki, e quan "me të vërtetë shqetësuese kur njerëzit në Gjermani gjykohen në bazë të ngjyrës së lëkurës së tyre". Ai shpresonte se Göring-Eckardt do ta fshinte shpejt postimin e saj në Twitter.

Dhe Manuel Ostermann, nënkryetari i Sindikatës së Policisë Gjermane, qorton politikanen e Gjelbër: “Vlerësoni njerëzit bazuar në karakteristikat e tyre vizuale. Diçka e tillë do të ishte raciste sipas përkufizimit tuaj.”

Brenda një kohe shumë të shkurtër, postimi i Göring-Eckardt në Twitter mblodhi më shumë se 4000 komente dhe u shpërnda shumë herë.

Ajo që Göring-Eckardt ndoshta po i referohej me komentin e saj: sondazhi i diskutueshëm i ARD. Një në pesë persona thanë se do të ishte më mirë nëse do të kishte më shumë lojtarë të bardhë në ekipin gjerman. 17 përqind e gjermanëve mendonin se ishte turp që kapiteni kishte rrënjë turke.

Sondazhi shkaktoi zemërim dhe trajneri i kombëtares Julian Nagelsmann e quajti pyetjen "çmenduri".

POR: Me postimin e saj në Twitter, Göring-Eckardt tani po ndjek pikërisht këtë qasje, duke bërë dallimin midis vetë lojtarëve bazuar në ngjyrën e lëkurës së tyre.

Çfarë autogol! Pas më shumë se 8100 përgjigjesh kryesisht të indinjuara, politikani e kuptoi këtë. Göring-Eckardt e fshiu postimin në Twitter 4 orë më vonë, duke shkruar: “E fshiva tweetin tim. Më vjen keq për mënyrën se si e kam shprehur. Ajo që më emocionoi ishte se 21% e gjermanëve do të mendonin se do të ishte më mirë nëse do të kishte më shumë “të bardhë” në kombëtare. Jam krenar për këtë skuadër dhe shpresoj që të mund të bindim edhe 21 përqindëshin.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco