Debutimi i Gjeorgjisë në Euro 2024 'jo vetëm për futbollin' - Pjesëmarrja historike ndez shpresat për në BE

Debutimi i Gjeorgjisë në Euro 2024 'jo vetëm për futbollin' - Pjesëmarrja historike ndez shpresat për në BE

10:14, 18/06/2024
A+ Aa A-

Gjeorgjia do të përballet me Turqinë në orën 18:00 CET në një lojë historike që pritet ta bashkojë këtë vend pas disa muajsh trazirash sociale.

Gjeorgjia po numëron minutat drejt debutimit të saj në një turne të madh futbolli, ku po përgatitet të përballet me Turqinë fqinje në ndeshjen e parë të Grupit F në Euro 2024.

Shteti me 3.7 milionë banorë në Kaukaz, fitoi vendin e tij në turneun më të madh të futbollit në Evropë, pas një play-off mbresëlënës kundër Greqisë dhe tani është përfshirë nga ethet e futbollit.

"Kjo është një ditë shumë e rëndësishme për Gjeorgjinë", tha gazetari Giorgi Sanaze. “Është një ëndërr për ne që të jemi në Euro, të gjithë janë shumë të emocionuar”.

Udhëheqësi i padiskutueshëm i Gjeorgjisë është Khvicha Kvaratskhelia. Anësori 23-vjeçar shënoi 15 gola në 30 paraqitje me ekipin kombëtar dhe ishte vendimtar për t'i siguruar Napolit të Italisë një titull të tretë historik në Serie A në sezonin 2022-2023.

Një moment shprese në kohë kaosi social

Gjeorgjianët shpresojnë se Euro 2024 do të sjellë pak gëzim dhe lehtësim për kombin pas aq muajsh trazirash politike dhe sociale të shkaktuara nga miratimi i një projektligji të diskutueshëm për "agjentët e huaj".

Ligji u krahasua me legjislacionin e ngjashëm të Kremlinit pasi forcoi kontrollet për organizatat që merrnin të paktën 20% të fondeve të tyre nga jashtë, duke shkaktuar protesta, përleshje dhe arrestime.

“Ishte një ndjenjë e mahnitshme kur u kualifikuam, rrugët ishin plot me njerëz dhe flamuj gjeorgjian e të gjithë po festonin”, tha Sanaze. “Por menjëherë pas kësaj, ne u zhytëm në kaosin e protestave në Tbilisi dhe në të gjithë Gjeorgjinë”.

"Disa anëtarë të ekipit kombëtar, si Budu Zivzivadze dhe Giorgi Kochorashvili, dolën për ta goditur publikisht qeverinë, ndërsa ata që qëndruan neutralë morën kritika."

"Të jesh në Euro është të jesh më afër Evropës"

Gjeorgjia ka festuar ngjarjen e shumëpritur duke nxjerrë monedha dhe pulla speciale.

Në një shfaqje të madhe dashurie, një tifoz i hipi motoçikletës së tij për 4,000 kilometra gjatë 12 ditëve për të dërguar një flamur gjigant gjeorgjian të mbuluar me mesazhe mbështetjeje në kampin stërvitor të ekipit në Velbert të shtunën.

Ndërsa Gjeorgjia mbetet një anëtare kandidate në BE, Sanaze shpjegoi se pjesëmarrja në Euro nuk ka të bëjë vetëm me futbollin.

"Na bën të ndihemi më afër komunitetit evropian, disi. Dhe nëse sporti i bashkon të gjithë njerëzit, atëherë mund të bëjë shumë të mira edhe në politikë".

"Siç tha dikur Jurgen Klopp, puna e futbollit është t'i bëjë njerëzit të harrojnë shqetësimet e tyre për nëntëdhjetë minuta. Shpresojmë që ekipi ynë i futbollit ta bëjë këtë edhe për ne"./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco