Ndizet ‘lufta’ Gjermani-Angli: Më mirë të kishit qëndruar në ishullin tuaj...

Ndizet ‘lufta’ Gjermani-Angli: Më mirë të kishit qëndruar në ishullin tuaj...

10:31, 17/06/2024
A+ Aa A-

Nga Noah Friedmann, BILD

Më vjen keq, por më mirë të kishit qëndruar në ishullin tuaj...

Para ndeshjes së Kampionatit Evropian të Anglisë në Gelsenkirchen, një video e stacionit kryesor të trenit të shkretuar u bë virale.

Paul Broën shkruante: “Gelsenkirchen duket absolutisht si një vrimë m.... Nuk mund të besoj se Gjermania po lejon që lojërat të zhvillohen këtu”.

Prezantuesja televizive angleze Kaveh Solhekol bëri shaka: “Nuk ka mbetur shumë në Gelsenkirchen”.

Unë jam një vendali nga Gelsenkirchen, i lindur 23 vjet më parë në zemër të zonës së Ruhrit dhe po u them se: Gelsenkircheni ka shumë më tepër për të ofruar sesa mund të shohë syri anglez, i cili është i turbullt (shpresojmë jo nga alkooli).

Kaq shumë ngrohtësi: Të gjithë janë të mirëpritur, gjithmonë, kudo. Kjo vlen edhe për tifozët anglezë...

Kopshti ynë zoologjik (ZOOM Erlebniswelt) tërheq qindra mijëra vizitorë çdo vit. Teatri ynë muzikor MiR është i njohur ndërkombëtarisht.

Dhe mos harroni Schalke 04: Po, aktualisht ekipi është në vorbullën e kategorisë së dytë dhe vitet e fundit po lufton për mbijetesë. Por me rreth 164,000 anëtarë, Blutë Mbretërorë janë ende klubi i gjashtë i futbollit në botë me numrin më të madh të anëtarëve - asnjë klub ishullor nuk mund të matet me ta.

Edhe Taylor Swift ndalon në qytetin tonë për turneun e saj, duke e zgjedhur atë nga të gjitha qytetet gjermane...

Pra, e them sinqerisht! Në Anglinë tuaj, Gelsenkircheni im do të ishte një perlë mes qyteteve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco