Po sikur të fitonim me Amerikën?!

Po sikur të fitonim me Amerikën?!

09:04, 17/06/2024
A+ Aa A-

Aty nga fundi i Luftës së Parë Botërore, në Shqipëri ishte krizë e madhe për bukë. U mblodhën përfaqësuesit e krahinave, dhe po propozonin zgjidhjet.

Pas shumë diskutimesh, u propozua nga njëri aty, se zgjidhja më e mirë do ishte ti shpallnim luftë Amerikës. Amerika, pasi ta merrte vesh këtë fakt, do vijë e do na pushtojë - tha propozuesi, e për pasojë do na mbajë dhe me bukë.

Propozimi u duk mjaft interesant dhe u quajt si zgjidhja e vetme.

Teksa po dakordësoheshin për deklaratën e "shpalljes së luftës me Amerikën", ngrihet përfaqësuesi i Vlorës dhe thotë: "Ore, mirë është propozimi, por, po sikur ne ta fitojmë luftën me Amerikën, - kush e mban Amerikën me bukë pastaj?!"

Ja, kështu dhe kjo puna e ndeshjes me Italinë, do ta mundnim ne…

('Shqetësim' i pedagogut Abdulla Diku, shprehur në Fb)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco