Gjermania në ankth/ Lehmann kritikon Nagelsmann: Gaboi me...

Gjermania në ankth/ Lehmann kritikon Nagelsmann: Gaboi me...

10:17, 14/06/2024
A+ Aa A-

Nga Claudia Bothmann, BILD

Ne e kemi pritur këtë ditë për kaq shumë kohë.

Kampionati ynë evropian në shtëpi fillon sonte në orën 21:00. Ekipi i DFB-së fillon në Grupin A kundër Skocisë në Mynih. Edhe para fillimit, ish-portieri Jens Lehmann (54) akuzoi trajnerin tonë të kombëtares Julian Nagelsmann (36) për një gabim.

Ish-lojtari i kombëtares (61 ndeshje ndërkombëtare) kritikon vendimet e Nagelsmann: “Nëse merr një dhuratë të tillë, që dy qendërmbrojtës të luajnë në të njëjtin ekip në finalen e Champions League, dhe nuk e merr njërin prej tyre me vete, ky është padyshim është një gabim”.

Çfarë nënkupton ai: Përveç Goretzka-s, Nagelsmann gjithashtu nuk e thirri Mats Hummels të Dortmundit në skuadrën prej 26 lojtarësh.

Schlotterbeck dhe Hummels luajtën së bashku me BVB në finalen e klasës mbretërore më 1 qershor (0-2 kundër Real Madrid). Në total, Hummels dhe Schlotterbeck kanë luajtur së bashku 67 herë (4214 minuta), duke fituar 39 ndeshje. Për krahasim: Schlotterbeck dhe Rüdiger i Realit kanë luajtur gjashtë ndeshje së bashku (383 minuta), nuk kanë fituar asnjë ndeshje. Ndeshja e fundit së bashku ishte humbja 4-1 kundër Japonisë në shtator të vitit 2023, kur Hansi Flick ishte ende trajner.

Mendimi i qartë i Lehmann: “Unë do të kisha vendosur Hummels dhe Nico Schlotterbeck në qendër të mbrojtjes në Kampionatin Evropian".

Mes tifozëve gjermanë ka diskutime edhe për portierin. Trajneri i kombëtares, Nagelsmann, mbështetet te Manuel Neuer, shumë mbështetës të ekipit kombëtar do të preferonin të shihnin Marc-André ter Stegen të luante pas gabimeve të Neuer.

Lehmann tha: “Manuel Neuer është ende një nga portierët më të mirë në botë. Nuk është keq që ai ka bërë gabime tani. Gjasat që ai të bëjë një gabim tjetër në Kampionatin Evropian janë shumë, shumë të ulëta”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco