Ukraina shpall listën e lojtarëve për për në Euro 2024

Ukraina shpall listën e lojtarëve për për në Euro 2024

16:27, 20/05/2024
A+ Aa A-

Ukraina e siguroi kualifikimin në Euro 2024 vetëm falë “play-off”-it, ndërsa përfundoi në Grupin E së bashku me Belgjikën, Rumaninë dhe Sllovakinë.

Trajneri Serhiy Resov publikoi sot listën e të ftuarve të Ukrainës, duke zgjedhur 26 futbollistë plus 7 rezervë.

Pa dyshim, ylli më i madh i ukrainasve në këtë Kampionat Evropian do të jetë Mykhaylo Mudryk, i cili aktivizohet te Chelsea.

Më poshtë mund ta shikoni listën e të ftuarve të Ukrainës për Euro 2024:

Portierë: Georgiy Bushchan (Dynamo Kiev), Anatoliy Trubin (Benfica) dhe Andriy Lunin (Real Madrid)

Mbrojtës: Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk), Yukhym Konoplia (Shakhtar Donetsk), Valeriy Bondar (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kiev), Vitaliy Mykolenko (Everton), Ilya Zabarnyi (Bournemouth), Oleksandr Svatok (Dnipro -1), Maksym Taloverov (LASK) dhe Bogdan Mykhaylichenko (Polissya Zhytomyr)

Mesfushorë: Andriy Yarmolenko (Dynamo Kiev), Mykola Shaparenko (Dynamo Kiev), Volodymyr Brazhko (Dynamo Kiev), Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Zubkov (Shakhtar Donetsk), Georgiy Sudakov (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Zinchenko (Arsenal), Victor Tsygankov (Girona), Mykhaylo Mudryk (Chelsea), Ruslan Malinovskyi (Genoa) dhe Sergiy Sydorchuk (Westerlo)

Sulmues: Artem Dovbyk (Girona), Roman Yaremchuk (Valence) dhe Vladyslav Vanat (Dynamo Kiev)

Rezervë: Yakiv Kinareykin (Dnipro -1), Ivan Nesterenko (Vorskla Poltava), Artem Smolyakov (Polissya Zhytomyr), Maksym Dyachuk (Dynamo Kiev), Matviy Ponomarenko (Dynamo Kiev), Artem Shulyanskyi (Oleksandriya) dhe Mykola Kukharevych (Swansea)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco