UEFA njofton ndryshimin e rregullave përpara Euro 2024

UEFA njofton ndryshimin e rregullave përpara Euro 2024

17:09, 14/05/2024
A+ Aa A-

UEFA ka njoftuar një rregull të ri përpara Euro 2024 në Gjermani këtë verë, me gjyqtarët që do të kenë më shumë fuqi se kurrë.

Turneu do të fillojë më 14 qershor me mikpritësit që do të përballen me Skocinë, të cilët do të duan të dalin nga një grup që përmban Hungarinë dhe Zvicrën.

Tashmë ka pasur një ndryshim të madh të rregullave për Kampionatin Europian me kombëtaret që tani janë në gjendje të zgjedhin një skuadër prej 26 lojtarësh në krahasim me 23 që ishte numri i zakonshëm.

Skuadrat e zgjeruara u përdorën në 2021 si një masë për të ndihmuar kombet të përballen me pasojat e pandemisë COVID-19, por ky vendim i fundit duket se do të jetë afatgjatë.

Megjithatë, rregulli i ri i fundit do të ketë një ndikim të madh jashtë fushës dhe jo në të, pasi tani vetëm kapiteni i kombëtares do të lejohet t’i afrohet një gjyqtari.

Rregulli thotë: “UEFA u thotë ekipeve të Euro 2024 se vetëm kapitenët do të jenë në gjendje t’i afrohen gjyqtarit në ndeshje – dhe çdo lojtar tjetër i cili i afrohet gjyqtarit duke treguar ndonjë shenjë mosrespektimi ose mospajtimi do të ndëshkohet.

Nëse kapiteni është portier, mund të emërohet një shok skuadre për t’iu afruar gjyqtarëve”.

Kryetari i Komitetit të Gjyqtarëve të UEFA-s, Roberto Rosetti, përshkroi arsyetimin pas vendimit në La Gazzetta dello Sport të martën.

“Ne duam gjyqtarë me personalitete të forta që marrin vendime që mund të jenë jopopullore, por duam gjithashtu që ata të jenë të hapur dhe të shpjegojnë se çfarë na shtyu të bëjmë zgjedhje të vendosura. Ata marrin shumë informacione nga VAR, dhe ne jemi gati të flasim dhe të ndajmë sa më shumë detaje të jetë e mundur me lojtarët dhe trajnerët për t’i ndihmuar ata të kuptojnë pse u mor një vendim i caktuar”, shpjegoi ish-arbitri i Serisë A.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco