Sportdashësit në të gjithë globin do të shijojnë sot një supersfidë mes dy superfuqive të futbollit.
Itali -Angli, do të luajnë sonte në finalen e Euro 2020. Një duel që premton mjaft spektakël, duke parë ecurinë e dy skuadrave, të cilat për të ardhur deri këtu bën një rrugë mjaft të gjatë dhe të vështirë.
Më poshtë është kalendari i plotë me të gjitha rezultatet e Kampionatit Europian deri në finalen e Wembley:
Grupi A
11 qershor, Turqi-Itali (Romë) 0-3
12 qershor, Uells-Zvicër (Baku) 0-0
16 qershor Turqi-Uells (Baku) 0-2
16 qershor Itali-Zvicër (Romë) 3-0
20 qershor Zvicër-Turqi (Baku) 3-1
20 qershor Itali-Uells (Romë) 1-0
Grupi B
12 qershor Danimarkë-Finlandë (Kopenhagen) 0-1
12 qershor Belgjikë-Rusi (Shën Petersburg) 3-0
16 qershor Finlandë-Rusi (Shën Petersburg) 0-1
17 qershor Danimarkë 1-2 Belgjikë (Kopenhagen)
21 qershor Rusi-Danimarkë (Kopenhagen) 1-4
21 qershor Finlandë-Belgjikë (Shën Petersburg) 0-2
Grupi C
13 qershor, Austri 3-1 Maqedonia e Veriut (Bukuresht)
13 qershor, Hollandë-Ukrainë (Amsterdam) 3-2
17 qershor, Ukrainë 2-1 Maqedonia e Veriut (Bukuresht)
17 qershor, Hollandë-Austri (Amsterdam) 2-0
21 qershor, Maqedonia e Veriut-Hollandë (Amsterdam) 0-3
21 qershor, Ukrainë-Austri (Bukuresht) 0-1
Grupi D
13 qershor, Angli 1-0 Kroaci (Londër)
14 qershor, Skoci-Rep. Çeke (Glasgow) 0-2
18 qershor, Kroaci-Rep. Çeke (Glasgow) 1-1
18 qershor, Angli 0-0 Skoci (Londër)
22 qershor, Kroaci 3-1 Skoci (Glasgow)
22 qershor, Republika Çeke-Angli (Londër) 0-1
Grupi E
14 qershor, Poloni-Sllovaki (Shën Petersburg) 1-2
14 qershor, Spanjë-Suedi (Sevilla) 0-0
18 qershor, Suedi-Sllovaki (Shën Petersburg) 1-0
19 qershor, Spanjë-Poloni (Sevilla) 1-1
23 qershor, Sllovaki-Spanjë (Sevilla) 0-5
23 qershor, Suedi 3-2 Poloni (Shën Petersburg)
Grupi F
15 qershor, Hungari-Portugali (Budapest) 0-3
15 qershor, Francë-Gjermani (Mynih) 1-0
19 qershor, Hungari-Francë (Budapest) 1-1
19 qershor, Portugali-Gjermani (Mynih) 2-4
23 qershor, Portugali-Francë (Budapest) 2-2
23 qershor, Gjermani-Hungari (Mynih) 2-2
Faza me eliminim direkt
Raundi i 1/8
26 qershor: Uells-Danimarkë (Londër) 0-4
26 qershor: Itali-Austri (Amsterdam) 2-1 shtesë
27 qershor: Hollandë 0-2 Republika Çeke (Budapest)
27 qershor: Belgjikë 1-0 Portugali (Sevilla)
28 qershor: Kroaci v Spanjë (Kopenhagen) 3-5
28 qershor: Francë v Zvicër (Bukuresht) 3-3 (4-5 penallti)
29 qershor: Angli 2-0 Gjermani (Londër)
29 qershor: Suedi 1-2 Ukrainë (Glasgow)
Çerekfinale
2 korrik: Zvicër v Spanjë (Shën Petersburg) 1-1 (1-3 penallti)
2 korrik: Belgjikë v Itali (Mynih) 1-2
3 korrik: Republika Çeke v Danimarka (Baku) 1-2
3 korrik : Ukrainë v Angli (Romë) 0-4
Gjysmëfinale
6 korrik: Itali-Spanjë (Londër) 1-1 (4-2 penallti)
7 korrik: Angli-Danimarkë (Londër) 2-1 shtesë
Finale
11 korrik: Itali-Angli (Londër) në orën 21: 00
© SYRI.net