EURO 2020/ Suedia e mbyll si kryesuese, Spanja mposht Sllovakinë dhe kualifikohet në 1/8

EURO 2020/ Suedia e mbyll si kryesuese, Spanja mposht Sllovakinë dhe kualifikohet në 1/8

20:03, 23/06/2021
A+ Aa A-

Suedia dhe Spanja kaluan në 1/8 e Kampioantit Europian  si pjesë e Grupit E. Suedezët siguruan vendin e parë pas fitores ndaj Polonisë 3: 2, ndërsa “La Roja” mundi Sllovakinë 5: 0 dhe në çerekfinale do të takohet me Kroacinë.

Spanjollët justifikuan rolin e favoritëve kundër Sllovakeve dhe nga pozicioni i dytë dhe shkuan më tej, dhe do të takohen kroatët në përplasjen e madhe që është planifikuar për në 28 qershor në Kopenhagen.

Nga ana tjetër, Suedia do t'i zbulojë rivalët sonte dhe rivalët e tyre të mundshëm janë një nga ekipet kombëtare të vendit të tretë në grupet B, C ose D.

Ai takim është caktuar për 29 Qershor në Hampden Park në Glasgow.

 

Sa i përket ndeshjeve, Suedia kaloi në epërsi kundër Polonisë në minutën e 3 me një gol të Emil Forsberg, i cili mori një top, hyri në zonën e penalltisë dhe shënoi për 1: 0.

 

Pas kësaj, polakët u zgjuan dhe një situatë e pazakontë ndodhi në minutën e 17-të kur humbën dy raste të shkëlqyera në vetëm disa sekonda.

 

Robert Lewandowski ishte i pari që arriti goditjen e këndit, por gjuajtja e tij me kokë u grushtua nga portieri. Topi më pas kërceu  sërish, por nga pesë metra, sulmuesi i Bayern tronditi sërish tranversë dhe pjesa e parë përfundoi 1: 0.

 

Kur Forsberg shënoi për 2: 0 në minutën e 59-të, dukej se gjithçka kishte mbaruar. Por, vetëm 120 sekonda më vonë Lewandowski zvogëloi epërsinë në 2-1 dhe i ktheu shpresën polakëve.

 

Polonia arriti të shënojë golin e dytë me Lewandowski në minutën e 84-të, suedezët arritën tw realizonin  golin e tretë për të fituar 3: 2 me anë të Claesson.

Spanja dominoi që në fillim ndaj Sllovakisë, duke krijuar raste tw shumta si dhe duke fituar njw penallti në minutën e 11-të, të cilën e mori përsipër Morata. Mirëpo sulmuesi spanjoll nuk u tregua i saktw përballë portierit. Më saktësisht, portieri Dubravka ia kuptoi krahun dhe ia priti.

Pastaj Azpilicueta dhe Sarabia patën raste të mira, por goditjet e tyre nga afërsia ishin të pasakta. Në minutën e 24-të, Morata gjuajti nga rreth 20 metra, por Dubravkon arriti sërish ta priste .

 

“La Roja” i shtoi sulmet dhe në minutën e 30-të kaloi në epërsi me një autogol të pabesueshëm të portierit sllovak Dubravka. Sarabia goditi traversën me një goditje nga 16 metra, dhe portieri i Sllovakisë e dërgoi atë në rrjetën e tij për 1: 0 në një mënyrë të pabesueshme në një përpjekje për të bllokuar topin.

 

Pyetja e fituesit u zgjidh në fundin e pjesës së parë.

Pas një gabimi nga mbrojtja Sllovake, topi erdhi te Laporte, i cili dyfishoi avantazhin  me një goditje me kokë nga afërsia për një rezultat të madh 2-0.

 

Në vazhdim, tre gola të tjerë nga Spanja, e cila pagoi të gjitha humbjet në ndeshjet e mëparshme. Me golat e Sarabia në minutën e 56-të, Ferran Torres në minutën e 67-të dhe autogolin e Kucka në minutën e 71-të, “La Roja”në fund festoi me 5: 0.

 

Rezultatet dhe shënuesit:

 

Sllovaki - Spanjë 0: 5 (Dubravka ag 30 ', Laporte 45 + 2', Sarabia 56 ', Ferran Torres 67', Kucka 71 'ag)

 

Suedi - Poloni 3: 2 (Forsberg 3 ', 59', Claesson 90 + 4 '/ Lewandowski 61', 84 ')

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco