Lajmi i fundit

I plagosuri në Shkodër në kërkim për vrasje, burimet: RENEA e çoi në spital…

Nis faza vendimtare e grupeve të Europianit: Italia dhe Uellsi për vendin e parë, Zvicra duhet të fitojë

Nis faza vendimtare e grupeve të Europianit: Italia dhe Uellsi për vendin e parë, Zvicra duhet të fitojë

09:11, 20/06/2021
A+ Aa A-

Raundi i 3-të dhe i fundit i fazës së grupeve të Kampionatit Evropian të Futbollit nis këtë të dielë me ndeshjet e Grupit A midis Italisë dhe Uellsit, e Zvicrës dhe Turqisë, sfida pas së cilës ne do të marrim vesh dhe skuadrat e kualifikuara për në fazën e 1/16.

 

Ndeshjet e raundit të 3-të në të gjitha grupet do të luhen në të njëjtën orë dhe do të nisim me ndeshjet në Grupin A, ku Italia tashmë ka siguruar kalimin, ndërsa Uellsi dhe Zvicra do të përpiqen të provojnë fatin e tyre për të kaluar në mesin e 16 kombëtareve më të mira në Evropë.

 

18:00 Itali - Uells (Olimpico Stadium, Rome)

 

Azzurrët janë me pikë të plota pas dy ndeshjeve të para në grup, dhe do të luajnë kundër Uellsit për të siguruar vendin e parë.

Pasi ndryshoi vetëm një lojtar midis ndeshjes së parë dhe të dytë - Alessandro Florenzi i dëmtuar, i cili u zëvendësua nga Giovanni Di Lorenzo, Roberto Mancini pritet të bëjë disa ndryshime për këtë sfidë, për të lënë pushime disa prej lojtarëve kryesor.

Andrea Belotti dhe Federico Chiesa do të luajnë titullar në sulm, dhe megjithëse dëmtimi i Giorgio Chieliini nuk është serioz, mbrojtësi do të mungojë në këtë takim për të parandaluar një dëmtim.

Nga ana tjetër, Uells është shumë afër kualifikimit për në fazën e nokautit me katër pikë në dy ndeshjet e para, dhe një pikë do t’u shkonte për shtat në këtë ndeshje për të siguruar vendin e dytë, dhe me një triumf të mundshëm, ata kanë mundësinë të jenë të parët.

 

Formacionet e mundshme:

 

Itali: Donnarumma; Toloi, Acerbi, Bastoni, Emerson Palmieri; Locatelli, Jorginho, Verratti; Chiesa, Belotti, Bernardeschi.

 

Uells: Ward; Roberts, Mepham, Rodon, Davies; Ampadu, Alen; Bale, Ramsey, James; Moore

 

18:00 Zvicër - Turqi (Stadiumi Olimpik, Baku)

 

Për të dy ekipet, kjo është një ndeshje vendimtare, por kjo do të thotë shumë më tepër për Zvicrën, e cila barazoi me Uellsin (1: 1) dhe më pas humbi kundër Italisë (3: 0) dhe kanë ende mundësi të marrin vendin e dytë nëse Italia mposht Uellsit dhe ata arrijnë një triumf ndaj Turqisë me një golavarazh sa më bindës të jetë i mundur.

 

Sidoqoftë, zviceranët kanë shpresa shumë më të mëdha se me një fitore të mundshme mund të shkojnë në katër pikë, që do t'i vendoste ata në rrethin e ekipeve kombëtare që mund të shkojnë më tej si tre skuadrat më të mira të vendit të tretë.

 

Pas dy humbjeve, Turqisë i duhet një fitore për të përfunduar në vendin e tretë, por shanset e tyre për të qenë një nga tre kombëtaret më të mira të vendit të tretë janë vetëm teorike dhe ndoshta triumfi i tyre nuk do të ishte i mjaftueshëm për t'u kualifikuar në 1/16.

 

Formacionet e mundshme:

 

Zvicër: Sommer; Elvedi, Schär, Akanji; Mbabu, Freuler, Xhaka, Rodríguez; Shaqiri; Embolo, Gavranovic.

 

Turqi: Ugurcan Çakır; Zeki likelik, Merih Demiral, Soyuncu, Mert Muldur; Kaan Ayhan, Irfan Can Kahveci, Hakan Çalhanoglu, Cengiz Under, Ibrahim.

 

Tabela: Grupi A

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco