Ronaldo bën deklaratën tronditëse: Lamtumira me Juven? Epo, sido që të shkojë…

Ronaldo bën deklaratën tronditëse: Lamtumira me Juven? Epo, sido që të shkojë…

21:17, 14/06/2021
A+ Aa A-

Protagonist së bashku me trajnerin Fernando Santos në konferencën për shtyp, Cristiano Ronaldo prezantoi debutimin e Portugalisë, kampionit në fuqi të kompeticionit, në Euro 2020, e planifikuar për nesër kundër Hungarisë në Budapest:

“Ndihem i qetë në lojë në sulm, në qendër, në të djathtë, në të majtë. Aty ku është më mirë të luajë për të ndihmuar ekipin të fitojë.

Pozicioni im nuk është vendimtar por fitues. Pavarësisht nëse luaj apo jo në pozicionin tim të preferuar: për sa kohë që ne fitojmë dhe unë mund ta ndihmoj ekipin tim, më pëlqen të luaj kudo”.

Do të jeni i pari që do të luani pesë finale në një Kampionat Evropian

“Nuk jam mbingarkuar, është një rekord i mirë. Por gjëja më e rëndësishme do të jetë të përpiqem të fitojë përsëri Kampionatin Evropian.

Ne jemi duke punuar mirë, që nga seanca e parë e trajnimit. Ne jemi të gjithë gati dhe nesër shpresoj se mund të fillojmë në këmbën e djathtë.

Është e rëndësishme të fillosh me një fitore. Tifozët do të jenë në anën e tyre, por është mirë të luash në një stadium të plotë: jam gati”.

Sa i rëndë do të jetë shqetësimi se Cancelo nuk do të luajë në Euro 2020 pas pozitivitetit me Covid-19?

“Nëse diskutojmë diçka tjetër, shpërqendrohemi. Është për të ardhur keq që Joao duhet të humbasë turneun, por ne të gjithë jemi pjesë e një ekipi. Mjaft folëm për Covid, ne jemi të lodhur prej tij si të gjithë në botë.

Unë duhej të përballesha gjithashtu me Covidin, është një gjë shumë e trishtueshme, por ne jemi të përqendruar në Kampionatin Evropian”.

A jeni të hutuar nga thashethemet për një lamtumirë të mundshme me Juventusin?

“Unë jam duke luajtur në një nivel të lartë për vite me rradhë. Po të isha 18-19 vjeç, mund të mos flija. Por unë jam 36, çfarëdo që të ndodhë do të jetë gjëja më e mirë: nëse do të qëndroj te Juventusi apo jo, gjëja më e rëndësishme tani është Kampionati Evropian.

Dua të fitoj dhe dua të kem mendime pozitive nga ndeshja e parë deri në ndeshjen e fundit”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco