SYRI TV/ Skandali me kreditë, Gent Sejko: Nuk kishim informacione për hetime

17:35, 21/05/2024
A+ Aa A-

Në një kohë që rreth 100 mijë qytetarë janë mashtruar nga kompanitë e kredive, të cilat kanë mbledhur edhe kreditë e këqija nga bankat e nivelit të dytë, guvernatori I Bankës së Shqipërisë Gent Sejko në vend të marrjes së përgjegjësisë, është justifikuar për këtë aktivitet abuziv. Gjatë seancës së possacme në Komisionin e Ekonomisë, Sejko zgjodhi që të deklarojë pamundësinë e institucionit që drejton për monitorimin e çdo aktiviteti. 

Madje sipas Sejkos edhe heqja e licencës si masë e fundit për një subjekt nuk i shpëton qytetarët nga kjo skemë abuzive.

Sa i takon hetimit nga organi të akuzës për këtë abuzim me qytetarët,ek Guvernatori Sejko u shpreh se nuk ka patur dijeni për një process të tillë.

Por ne këtë të mbledhje nuk munguan debatet mes deputetëve të opozitës dhe atyre të mazhorancës, gjë e cila solli dhe ndërprje të saj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco