Banka Qendrore e Kosovës konfirmon pjesëmarrjen në takimin e Brukselit për dinarin

Banka Qendrore e Kosovës konfirmon pjesëmarrjen në takimin e Brukselit për dinarin

13:17, 26/02/2024
A+ Aa A-

Një ditë para takimit në Bruksel lidhur me ndalimin e përdorimit të dinarit si mjet pagese në Kosovë, Banka Qendrore e Kosovës për KOHËN ka konfirmuar se do të marrë pjesë në takim.

Në përgjigje, BQK-ja ka thënë se kohë më parë ka shprehur gatishmërinë që të angazhohet dhe takohet edhe me Bankën Popullore të Serbisë (NBS).

“Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) kohë më parë ka shprehur gatishmërinë që të angazhohet dhe takohet edhe me Bankën Popullore të Serbisë (NBS), për të fasilituar në përzgjedhjen e opsionit me të lehtë për procesin e transferimit të mjeteve përmes kanaleve bankare në llogaritë e përfituesve (në Euro)..Në këtë kuptim, edhe i përgjigjet ftesave kur janë të nevojshme, për takime të tilla informuese, siç edhe ka bërë në vazhdimësi edhe me prezencën ndërkombëtare në vend”, thuhet në përgjigjen e BQK-së.

Për takimin e paraparë për të martën, në Qeveri nuk e kanë bërë të qartë se kush saktësisht do ta përfaqësojë Kosovën. Ndërkaq në Serbi kanë deklaruar se shefi i Zyrës për Kosovën dhe kryenegociatori Petar Petkoviq, do ta përfaqësojë Serbinë.

Klisman Kadiu, këshilltar për media i zëvendëskryeministrit Besik Bislmi, nuk ka sqaruar se kush do të shkojë në takim, por vetëm e ka referuar redaksinë në përgjigjen ku thuhet se niveli politik, kryenegociatori e anëtarë të ekipit negociator nuk do të marrin pjesë në këtë takim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco