Lajmi i fundit

TASK FORCE/ '7 Korrik' protesta e shqiptarëve

Ndodh për herë të parë në histori, Banka e Shqipërisë del me humbje

Ndodh për herë të parë në histori, Banka e Shqipërisë del me humbje

10:59, 14/05/2022
A+ Aa A-

Për herë të parë në historinë e saj Banka e Shqipërisë ka dalë me humbje. Sipas pasqyrave financiare, humbja për vitin 2021 rezulton 15.8 milion euro.

Goditja kryesore në shpenzimet e saj ka ardhur nga normat negative të interesit që paguan pranë Bankës Qëndrore Europiane për rezervën valutore.

Në total banka ka paguar 10 milion euro për mbajtjen e 4.8 miliard euro rezervë. Edhe të ardhurat nga intrumentat e investimeve në kreditë 1 ditore që u jep bankave të nivelit të dytë kanë rënë për shkak të uljes së normës së interesit.

Përballë kësaj tabloje, shpenzimet për institucionin e Bankës së Shqipërisë janë shtuar në vite. Pagesat për personelin janë rritur me 500 mijë euro vitin e fundit dhe me 1.2 milion prej vitit 2013, kur ky institucion numëronte 504 punonjës, nga 609 që ka sot.

Në total banka mban të ngrira 25 milion euro koletaral për kreditë e dhëna punonjësve, ku vetëm vitin e fundit kredia e disbursuar ishte 1.5 milion euro.

Një tjetër faturë e lartë është edhe pagesa për punimet e Hotel Dajtit, pronë e blerë nga banka që do të përdoret për vendosjen e zyrave të saj.

Një vit më parë u shpenzuan 5.6 milion euro për financimin e rikonstruksionit të godinës. Kjo është hera e parë që banka qëndrore nuk do të transferojë fitim në buxhetin e shtetit.

Një dekadë më parë fondi që banka jepte në buxhet ishte afro 40 milion euro, ndërsa vitet e fundit është reduktuar në 11.5 milion euro në 2021 dhe 4.7 milion euro gjatë pandemisë./EURONEWS

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani14/05/2022 14:39

SHQIPERIA E NARKO-SATRAPIT TE SURRELIT PO SHKON DREJT NJE MJERIMI MIGJENIAN, DREJT NJE HUMNERE FINANCIARE, DREJT NJE RRENIMI TOTAL EKONOMIK DHE SOCIAL SHUME TE THELLE DHE PA KTHIM!! GJITHCKA SKETERRE, MJERIM, KORRUPSION, IKJE MASIVE TE TE RINJVE, MJEKEVE DHE INFERMJEREVE TE TMERRUAR NGA SHQIPERIA DREJT GJERMANISE DHE EVROPES, ABUZIME, VJEDHJE GRABITJE ME TENDERA KRIMINAL, ME KONCENSIONE HAJDUTESH, ME PPP KRIMINALE, DHE ME VRASJE QEVERITARE!!! DHE PERSERI PROPAGANDA KRIMINALE E REGJIMIT E DREJTON SULMIN DREJT PARTISE DEMOKRATIKE DHE SALI BERISHES, TE LARGUAR PREJ 10 VITESH NGA PUSHTETI!! SALI BERISHA U LARGUA NGA PUSHTETI DHE NGA DREJTIMI I PARTISE DEMOKRATIKE POR LA NJE SHQIPERI NE NATO, NJE SHQIPERI PA VIZA, NJE SHQIPERI ME LINJEN E TUBACIONIT ME TE MADH TE GAZIT NE EVROPE, QE SOT SHIHET SI SHPETIMI I EVROPES NGA KRIZA ENERGJETIKE RUSE. SOT SHQIPTARET KANE PO ATO RROGA, PENSIONE DHE NDIHMA EKONOMIKE NE NIVELIN QE I LA SALI BERISHA PARA 10 VITEVE QEVERISJEJE!!! KU JANE RROGAT DHE PENSIONET SOT?? KU ESHTE RINIA SHQIPTARE SOT?? KU JANE MJEKET DHE INFERMJERET SOT?? KU ESHTE ARSIMI SOT?? 60% E SHKOLLAVE DHE QENDRAVE SHENDETESORE NEPER FSHATRA JANE MBYLLUR TOTALISHT!!! A JANE TE VERTETA TE GJITHA KETO, O JU SHQIPTARE, TE VERBER, PA VESH DHE TRUTHARE, QE AKOMA KENI FRIKE NGA RIKTHIMI I SALIUT???!!!!! TE GJITHE PLEHRAT SOROSIAN SHQIPTARE DHE AMERIKANE, SI YURI CHING CHENG KIM, GEORGE & ALEX SOROS, BLINKEN, EDVIN KRISTAQ RAMA, LULMUT BRAVIST BASHA, ENKELJEDA ALIBASHA, GAZMENDA ALIBARDH-BRAVA, ERJON PLEH VELIAJ DHE TE GJITHE MUTERIT E TJERE TE NARKO-BANDES KRIMINALO-MAFIOZE-KOMUNISTE ANTISHQIPTARE, T'IA HANE MUTIN ME GARUZHDE FASULESH, PARTISE DEMOKRATIKE, SALI BERISHES, OPOZITES DHE ILIR METES!!! FUNDI I PLEHRAVE SOROSIANE PO VJEN SI NE SHQIPERI ASHTU EDHE NE SHBA!!! POPULLI SHQIPTAR DO TE BASHKOHET KUNDER KESAJ KLIKE NARKO-MAFIOZE QE PO E GRABIT, PO E PLACKIT, PO E GLLABERON, PO RRENON, PO E VARFERON DHE PO E SHKATERRON TOTALISHT SHQIPERINE DHE POPULLIN SHQIPTAR!!! SA MINISTRA, ZV/MINISTRA, DEPUTETE, KRYETARE BASHKISH, ZYRTARE, KRYEPOLICE, POLICE DHE ZAGARE QEVERITARE RILINDAS, HAJDUTE, QE DERI DJE KRIMINELI EDVIN RAMA, I NGRINTE NE QIELL, DHE JANE SOT NEPER BURGJE SI KRIMINELE??!!! APO ESHTE GENJESHTER EDHE KJO??? POR PERSERI SATRAPI PO THERRET: KAPNI SALIUN!!! SKAPE SALIUN!!! SKAPE SALIUN!! SKAPE ILIRIN!!! NESE POPULLI SHQIPTAR, NUK E KA KUPTUAR AS KETE HERE SE CFARE E ZEZE PO E GJEN, SE NE CFARE GROPE PO E VARROSIN, ATEHERE NE DREQ VAFTE DHE MOS BEFTE HAJER DHE MOS E PAFTE DRITEN E DIELLIT KURRE, SEPSE VETE E KA FAJIN!!!

Lumi14/05/2022 11:14

Me ato paga qe kane ata do dilte me humbje dhe Federal Reserve ne SHBA

Shto koment

Denonco