Lajmi i fundit

‘Ulu policia’/ Grabitësit u futën në banesën ku ishin të moshuarit, fqinjët lajmëruan policinë

Kërcejnë çmimet e karburanteve/ Nafta shkon 243 lekë, benzina 223

Kërcejnë çmimet e karburanteve/ Nafta shkon 243 lekë, benzina 223

12:43, 29/04/2022
A+ Aa A-

Çmimet e naftës dhe benzinës janë rritur sërish gjatë ditës së sotme, me 10 lekë për litër, duke reflektuar shtrenjtimin e karburanteve në tregjet ndërkombëtare.

Sipas burimeve nga tregu, Bordi i Transparencës ka vendosur sot që një litër naftë do të tregtohet tashmë me 243 lekë, nga 233 lekë që ishte deri sot, sipas vendimit që ishte marrë në datën 27 prill.  Ky është niveli më i lartë që nga data 26 mars.

Në rritje është edhe benzina, që do të tregtohet me 223 lekë, nga 213 lekë që ishte deri tani.

Gazi është rritur me dy lekë për litër, në 106 lekë.

Aktorët e tregut pohojnë se arsyet e shtrenjtimit lidhet me rritjen e karburantit në bursat ndërkombëtare, që ka arritur në 1200 dollarë për ton. Edhe në këto nivele që po tregtohet nga ne, ata pohojnë se çmimet e bordit janë nën kosto dhe prej tre ditësh ata po operonin me humbje.

Çmimi në bursa është momentalisht 1200 dollarë për ton, por, sipas tregtuesve të karburanteve, nëse ai e kalon 1240 dollarë për ton, që njihet dhe si pikë e rezistencës, nafta në tregun vendas mund të arrijë deri në 300 lekë për litër.

Çmimet e naftës shënuan rritje të fortë në fillim të marsit, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, që çorientoi burimet e furnizimit kudo në botë. Nafta në tregun vendas arriti deri në 260 lekë për litër në tregun vendas në javën e dytë të marsit, nga 195 lekë në fund të shkurtit. Me krijimin e Bordit të Transparencës nga qeveria, çmimet po vendosen nga ky bord. Aktorët e tregut pohojnë se vendosja e çmimeve po e ul fleksibilitetin e operatorëve për të qenë eficientë ndaj lëvizjes së shpejtë të tregjeve, ndërkohë që po detyrohen që të mbajnë humbjet që po vijnë nga fiksimi i çmimeve./MONITOR

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Qytetari 29 prill 202229/04/2022 13:21

Bordi i Trasparences qe ngre çdo 2 dite çmimet e naftes dhe benzinës ne Shqiperi se medemek ka levizur çmimi ne Bursë ja vlen te quhet "Bordi i Palaçove ".. Ne cilin vend te Ballkanit ngrihen çmimet e karburanteve çdo 2 dite? Siç po ndodh rëndom ne vendin tonë?.. Por nje fjale e urtë popullore thote: "Zoti te shikon dhe të dënon kur ti oligarku i naftës popullin po e mashtron"....

Llaqi29/04/2022 13:14

Pse genjeni 106 dollare per fuci eshte ne burse ,wti nuk eshte120 dollare per fuci .

Fatmir sinani29/04/2022 13:05

o vdeksh o ed rama bashke me ministrat o ju q... robt ku ti keni

Shto koment

Denonco