Eksperti fajëson mungesën e prodhimit vendas për rritjen e çmimeve

Eksperti fajëson mungesën e prodhimit vendas për rritjen e çmimeve

21:40, 17/09/2021
A+ Aa A-

Vendi ynë po rrit konsumet e drithërave që transportohen nga vendet e rajonit, por prodhimet bujqësore kanë dështuar.

I ftuar në studion e moderatores Klaudia Karabolli në Syri Tv, eksperti i bujqësisë, Ervin Resuli, u shpreh se vendi ynë i duhet të mbulojë konsumin vendas të prodhimeve të drithërave si misri apo gruri.

Ne si treg kemi disa probleme, si para pandemisë edhe tani me çmimin e bukës, apo rritja e çmimit të naftës që ndikon në prodhimtari në bujqësi si përkon me periudhën. Këtë vit fermerët janë përballur me vështirësi të shumta si mungesa e shiut dhe sigurisht ne sistemi vaditës është i amortizuar. Ne nuk mund të krahasohemi me Rusinë por ne mund të mbulojmë vetëm konsumin kombëtar”, tha Resuli.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco