Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Operatori turistik: Largimi i të rinjve dhimbje koke për turizmin në Shqipëri

Operatori turistik: Largimi i të rinjve dhimbje koke për turizmin në Shqipëri

22:08, 19/05/2021
A+ Aa A-

Sezoni turistik ishte temë diskutimi në emisionin “Ekonomi Plus”. Të ftuar në diskutime, operatorët turistikë ngritën shqetësimet e tyre dhe pritshmëritë për sezonin.

Operatori turistik Agim Mehmeti u shpreh pozitiv për sezonin e ardhshëm, dhe sqaroi sfidat:

"Kostot që të ndërtosh një individ të sukseshëm, duhen vite, me uljen e pandemisë u godit fortë hoteleri-turizmi. Numri i agjenisve outband janë më të lartë se agjensitë incoming, kështu u mbyllën agjensitë. Pra 40- 50% e stafeve humbën profesionet, pra kostot janë edhe për biznesin edhe individin. Plaga e largimeve të të rinjve padyshim kanë zgjedhur edhe largimin nga vendi, kjo vijon sërish një plagë për burimet njerëzore. Situata është shumë e vështirë për stafet që shërbejnë gjatë sezoneve turistike."

Ndiq emisionin e plotë me gazetaren #KlaudjaKarabolli:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco