Kush do ta drejtojë OBT? Kandidaturat nuk ofrojnë besim

Kush do ta drejtojë OBT? Kandidaturat nuk ofrojnë besim

09:54, 01/08/2020

Zgjedhja e një fituesi mund të jetë e vështirë

Procesi ka nisur! Më 8 korrik, u mbyllën kandidaturat për drejtorin e përgjithshëm të Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT). Gjatë muajve të ardhshëm, anëtarët do të përpiqen të zgjedhin midis tetë kandidatëve, me shpresën për të shpëtuar institucionin nga gjendja aktuale.

Procesi do të nxjerrë në pah disa nga karakteristikat më të mira të OBT-së, por gjithashtu do të tregojë pse organizata është në një rrëmujë të tillë, shkruan The Economist.

Përkrahësit e sistemit tregtar shumëpalësh mburren me transparencën e saj. Në përputhje me këtë parim, posti më i lartë në OBT nuk pritet të merret nga një europian apo amerikan, ndryshe nga posti në FMN ose Bankën Botërore.

Në fakt, nuk ka kandidatë nga Amerika, Kina, Bashkimi Europian, India apo Japonia. Kandidatët vijnë nga vende si Egjipti, Moldavia, Meksika dhe Koreja e Jugut.

Anëtarët do të zgjedhin mes disa kandidatëve të fortë. (Kandidati i Britanisë, Liam Fox, nuk është një prej tyre.) Kandidatja e Nigerisë, Ngozi Okonjo-Iëeala, është një eksperte në politikë: ajo ka qenë ministre e Financave dhe ka drejtuar për vite me radhë operacione në Bankën Botërore.

Kandidatja e zgjedhur nga Kenia, Amina Mohamed, është një eksperte në tregti: ajo kryesoi konferencën ministrore të OBT-së në vitin 2015.

Duke filluar nga 15 korriku, kandidatĂ«t do tĂ« analizohen mirĂ« nga anĂ«tarĂ«t. Pastaj hyjnĂ« nĂ« lojĂ« aftĂ«sitĂ« e OBT-sĂ« pĂ«r arritjen e konsensusit: tĂ« 164 anĂ«tarĂ«t duhet tĂ« bien dakord pĂ«r fituesin. Procesi do tĂ« jetĂ« pak a shumĂ« si njĂ« terapi, thotĂ« Hosuk Lee-Makiyama i QendrĂ«s Europiane pĂ«r EkonominĂ« Politike NdĂ«rkombĂ«tare. “Ata nuk e kuptojnĂ« vĂ«rtet atĂ« qĂ« duan derisa ulen dhe diskutojnĂ« pĂ«r tĂ«â€.

NĂ« kĂ«tĂ« pikĂ«, do tĂ« fillojĂ« edhe realiteti i rrĂ«mujshĂ«m i negociatave tĂ« tregtisĂ«. Ashtu siç pĂ«rpjekja pĂ«r konsensus mund tĂ« ulĂ« ambiciet nĂ« bisedimet tregtare, kĂ«rkimi pĂ«r njĂ« drejtor tĂ« ri tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m mund tĂ« pĂ«rfundojĂ« me anĂ«tarĂ«t qĂ« i heqin vizĂ«n cilitdo qĂ« kryen shkeljen mĂ« tĂ« vogĂ«l. Robert Lighthizer, pĂ«rfaqĂ«suesi i tregtisĂ« sĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara ka thĂ«nĂ« se nĂ«se nuhat edhe “shenjĂ«n mĂ« tĂ« vogĂ«l” tĂ« antiamerikanizmit, ai mund tĂ« pĂ«rdorĂ« veton.

Gara me siguri do tĂ« nxjerrĂ« nĂ« pah edhe tendencĂ«n e anĂ«tarĂ«ve tĂ« OBT-sĂ« pĂ«r tĂ« pasur konflikte dhe mosmarrĂ«veshje. NjĂ« studim i ri i zyrtarĂ«ve qeveritarĂ«, akademikĂ«ve, OJQ-ve dhe grupeve tĂ« biznesit, botuar nga Instituti i Universitetit Europian (EUI), ka zbuluar se shumĂ« pĂ«rfaqĂ«sues kombĂ«tarĂ« me qendĂ«r nĂ« GjenevĂ«, duan njĂ« kryetar tĂ« ri qĂ« t’i japĂ« pĂ«rparĂ«si rivendosjes sĂ« Trupit tĂ« Apelit, njĂ« lloj gjykate e lartĂ« pĂ«r mosmarrĂ«veshjet tregtare, qĂ« amerikanĂ«t e anuluan. Por ata janĂ« mĂ« pak tĂ« interesuar pĂ«r tĂ« reformuar sistemin e zgjidhjes sĂ« mosmarrĂ«veshjeve, tĂ« cilĂ«n amerikanĂ«t e dĂ«shirojnĂ«.

Muajt nĂ« vijim priten tĂ« nxjerrin nĂ« pah ndarjen midis ambicieve tĂ« kandidatĂ«ve dhe asaj çka institucioni mund tĂ« arrijĂ«. Zonja Okonjo-IĂ«eala Ă«shtĂ« zotuar tĂ« veprojĂ« si ndĂ«rmjetĂ«se midis AmerikĂ«s dhe KinĂ«s. I duhet vĂ«rtet fat nĂ« atĂ« drejtim. Abdel-Hamid Mamdouh i Egjiptit ka premtuar tĂ« “zhvillojĂ«â€ aftĂ«sinĂ« e OBT-sĂ« pĂ«r tĂ« negociuar rregulla tĂ« reja. Por drejtori i pĂ«rgjithshĂ«m mund tĂ« shkojĂ« vetĂ«m aq larg sa duan anĂ«tarĂ«t – dhe anĂ«tarĂ«t nuk duan tĂ« bĂ«jnĂ« lĂ«shimet e nevojshme.

Pra, fituesi i postit do tĂ« trashĂ«gojĂ« njĂ« punĂ« vĂ«rtet tĂ« vĂ«shtirĂ« – gjithmonĂ«, nĂ«se arrihet tĂ« zgjidhet. NĂ« rrethanat e sotme tĂ« tensionuara, konsensusi mund tĂ« mos jetĂ« i arritshĂ«m. Standardi Ă«shtĂ« aq i ulĂ«t sa emĂ«rimi i çdo drejtori tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m do tĂ« konsiderohej si njĂ« sukses. /Monitor.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco