Ulja historike/ Si krahasohet rënia e kërkesës për naftë me recesionet e mëparshme

Ulja historike/ Si krahasohet rënia e kërkesës për naftë me recesionet e mëparshme

16:11, 12/05/2020

Pasojat për malltrat, në pjesën më të madhe të botës, kanë qenë dramatike, kjo për shkak të masave bllokuese në luftën anti-Koronavirus. Dhe një prej produkteve që e ka ndjerë më shumë këtë fakt është nafta dhe nënproduktet e saj.

Kërkesa për naftë ka rënë, me pasiguri mbi nivelet e prodhimit në mesin e prodhuesve kryesorë që përbëjnë problemin, sipas Bankës Botërore. Këtë vit, IEA pret që ajo të bjerë me 9.3 milion fuçi në ditë (9.3%), nga niveli i 2019 me 100 milionë në ditë. Kjo është e barabartë me humbjen e tërë konsumit të Indisë dhe Afrikës, sipas Bloomberg.

Niveli më i ulët historik

Fillimi i viteve '80 është koha e vetme në historinë moderne që kemi arritur të provojmë diçka të tillë. Edhe atëherë, kërkesa ra me pak më shumë se 4% në 1980, pak më shumë se 3% në 1981 dhe 2.69% në 1982.

Në vitin 2008, recesioni i madh çoi në uljen e kërkesës me 0.66%. Pra, është e qartë se kjo krizë është unike. Dhe ka pasur një ndikim të madh në çmimet e naftës.

Në prill, ata arritën një nivel të ulët historik, thotë Banka Botërore, me çmimet për standardin amerikan në 20 prill - nën masën 37.63 dollarë për fuçi. Prodhuesit po paguanin për ta hequr vajin e tyre në vend që ta ruanin atë.

Kjo rënie ishte pjesërisht sepse nafta tregtohet me çmimin e saj të ardhshëm dhe me afrimin e datës së skadimit të kontratave të majit, investitorët nuk donin të merrnin dorëzimin e naftës dhe të pësonin shpenzimet e ruajtjes. Kontratat e qershorit po tregtojnë me rreth 20 dollarë për fuçi.
Mezi pres

Organizata e Vendeve eksportuese të naftës (OPEC) dhe prodhuesit e tjerë të naftës kanë rënë dakord të ulin nivelet e prodhimit për më shumë se 20% në maj dhe qershor për të lehtësuar një pjesë të presionit në tregjet e naftës.

Dhe situata pritet të lehtësohet në gjysmën e dytë të vitit 2020, me kërkesë globale me rreth 5 milion fuçi në ditë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, parashikojnë IEA dhe OPEC.

Por disa në industri thonë se, megjithëse ne mund të mos shohim përsëri çmime negative të naftës, me botën që i mungon hapësira për të vendosur naftë - ruajtja globale në tokë është rreth 85% e plotë - kjo është shumë larg. /A.R, Syri.net


Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco