'100 mln dollarë humbje deri tani'/ Ministri: Po vazhdoi disa muaj, ekonomia futet në kolaps

'100 mln dollarë humbje deri tani'/ Ministri: Po vazhdoi disa muaj, ekonomia futet në kolaps

23:04, 31/03/2020

Ministri për Rindërtimin dhe Koordonator për situatën Ekonomime të COVID-19, Arben Ahmetaj, në një lidhje direkte për "Opinion", ka bërë bilancin e kosotove që ka shkaktuar pandemia në vendin tonë.

Sipas tij, që kur koronavirusi ka ardhur në Shqipëri, janë humbur 100 milionë dollarë, ndërsa theksoi se nëse kjo situatë vijon 2 muaj apo 4 muaj ekonomia futet në kolaps.

“Jo të gjithë klasifikohen si përfitues papunësie se ka rregullat e veta papunësia, sigurisht që dhe mundësit e buxhetit të shtetit nuk janë të palimituara, janë të kufizuara. Më një ndërhyrje vetëm në biznesin e vogël shkoi në muaj 16 milonë dollarë, pra 1.57 miliard lekë. E gjithë paketa shkon 19 milionë dollarë. Nësekjo do zgjasi 2 deri në 4 muaj ekonomia shkon drejtë një kolapsi. Sot është data 31, ne sot kemi humbur për shkak të luftës me armikun e padukshëm 100 milionë dollarë, nga mos pagimi i takasave, jo vetëm se nuk është punuar por dhe nga ata që mendojn se nuk i paguaj se do falin taksat këta”, tha Ahmetaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku01/04/2020 08:27

Mor bastard injorant hajdut me thasë, ndaloni vjedhjen me konçesionet dhe PPP, nuk kemi nevojë për analizat e shurrës së Vilmës, as për rrugë me 27 milionë euro për km. As për miliardat e inçeneratorëve që paguhen pa djeg as një mut. Nuk ka nevojë rehabilitim urban kur po vdesin njerëz nga pandemia dhe uria, nuk ka nevojë për QELESHE. Tenderat e ushqimeve nuk duhet ti marrin tregtarët e komputerave. Ju mëndjen e keni veç me vjedh çdo kokërr leku e me bo show me fatkeqësinë globale duke çuar "ndihma" Italisë me pompista e dentista. Jeni ju epidemia më e llahtarëshme që ka pllakos kët vend.

t31/03/2020 23:35

O shkerdhate m....nuk ka menduar apo pritur njeri qe te mos paguhen taksat ,por te shtyhet pagimi. Por edhe qe te paguhen taksat dhe ju shkerdhata te ndyra tja jepni ppp dhe koncensioneve edhe kjo nuk ka bythe te qendroje

Shto koment

Denonco