Ish-guvernatori i BQE: Kriza ekonomike globale, e pashmangshme

Ish-guvernatori i BQE: Kriza ekonomike globale, e pashmangshme

16:15, 25/08/2019

Ish-Guvernatori i Bankës së Francës dhe ish-Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Jean-Claude Trichet ka bërë një parashikim pesimist për ekonominë globale.

"Kriza ekonomike është e pashmangshme, parashikon ai. Ajo do të vijë nga SHBA dhe do godasë fort edheEuropën…”.

Një recesion është i pashmangshëm, ai parashikon se, do të vijë ngaShtetet e Bashkuara por gjithashtu do të godasë fort Evropën".

Si shkak të saj, ish-guvernatori, paraqet paparashikueshmërinë e vendimeve të Donald Trump dhe luftën tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Kjo krizë ekonomike është edhe më shqetësuese se e maparshmja; duke deklarua se:   "bankat qendrore të vendeve më të zhvilluara kanë përballe tyre sfida të konsiderueshme: nivel jashtëzakonisht të ulët të inflacionit, rritje ekonomike që po ngadalësohet, dhe mundësi manovrimi shumë të vogla”.

https://www.lejdd.fr/International/jean-claude-trichet-ancien-president-de-la-bce-une-recession-economique-est-ineluctable-3915757

Përgatiturpër syri.net

25 gusht 2019

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco