Spahiu: Kostot e konçensionit të shëndetësisë, 311 milion euro për 10 vjet kompanive private

Spahiu: Kostot e konçensionit të shëndetësisë, 311 milion euro për 10 vjet kompanive private

10:21, 06/08/2019

Deputeti Përparim Spahiu ka reaguar në FaceBook rreth kostove të konçensioneve përgjatë një dekade, ku specifikisht ka bërë një analizë të thjeshtë mbi konçensionin e shëndetësisë. Ai ka renditur një sërë kostosh, por asnjë përfitim që marin shqiptarët nga ky konçension. Për të situata kërkon një sqarim nga ekspertët e fushës që mund të jenë ose jo të financave.

Postimi i plotë i Përparim Spahiut

2.1 milion euro fitim për 2018-n raporton kompania Sani Servise e cila ofron shërbimin e sterilizimit të instrumentave kirurgjikale (kostot e sterilizimit kalojnë ato të ndërhyrjeve kirurgjikale, nonsens i madh sipas ekspertëve).

731 mijë euro fitime raporton kompania 3P LifeLogistic e cila ofron shërbimin e Check-Up. Kontratë që do të zgjasë 10 vjet ku taksapaguesit do ti paguajnë 54 milion euro edhe nëse nuk bëhet asnjë analizë.

Kompania DiaVita, e cila ofron shërbimin e dializës realizoi 381 mijë euro fitime vitin e kaluar.

Un kisha vetëm një pyetje, për ekspertë, por dhe jo, të financave.

Meqenëse sektori i shëndetësisë, historikisht ka qenë i nënfinancuar në Shqipëri, duke u vërtitur në mes 2-2.5% të PBB-së, më mirë risnim buxhetin vjetor për shëndetësinë apo dhënie me konçension privatëve!?

Vetëm një analizë e tillë e kostove me përfitimet do e sqaronte situatën, kaq kërkohet!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco