VIDEO/ Ish deputetja e PD-së: Ja tre sektorët ku pastrohen paratë

VIDEO/ Ish deputetja e PD-së: Ja tre sektorët ku pastrohen paratë

23:14, 12/03/2019

E ftuar në “Tempora” në Ora News, ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka komentuar zhvillimet e fundit ekonomike dhe bankare në vend.

Ish anëtarja e Komisionit Parlamentar të Ekonomisë është shprehur se, është e pa shpjegueshme që rritet investimi në sektorin bankar, ndërkohë që ka rënë kreditimi.

Bashkë me të, i ftuar ka qenë edhe gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri.

Pjesë nga biseda: 

Jorida Tabaku: Ndërtimi, pastrimi i parave janë të lidhura bashkë. Lojërat e fatit dhe turizmit. Këta tre sektorë janë me rrezikshmëri të lartë dhe kjo po ndodh.

Klodian Tomorri: Në çdo vend të botës ndërtimi, lojërat e fatit dhe sektori financiar janë tre sektorët me rrezikshmëri të lartë të pastrimit të parave. Asnjëri nga ne nuk e di të thotë se sa para po pastrohen në Shqipëri. 

Jorida Tabaku: Vetëm se është e pa shpjegueshme që të rritet investimi në ndërtim kur bie kreditimi nga sektori bankar

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment