Alarm bells from IMF, Rama’s wife’s ABI bank aims the purchase of two other banks

Alarm bells from IMF, Rama’s wife’s ABI bank aims the purchase of two other banks

15:25, 12/10/2017

The American Bank of Investments plans to buy two other banks in Albania, the National Bank of Greece and Tirana Bank. Should these purchases end successfully, ABI would become the third biggest bank in Albania, but its plans for expansion have alarmed the International Monetary Fund (IMF).

In the declaration for the closure of its mission in Albania, IMF warned for a conflict of interest in the banking system.

"In order to lower the risks, the Bank of Albania must ensure that the new banks that require licenses meet the legal criteria, possess the necessary banking expertise and exclude conflicts of interests”, IMF said.

Confidential sources told Syri.net IMF insisted on making such a warning in public.

ABI Bank is a precedent in Albania’s banking system, the only one with untraceable assets, because it comes from fiscal havens. In addition, PM Edi Rama’s wife is a member of its BOD.

Is ABI using its close connections to the government to strengthen its positions in the market? This is a suspicion not only of the Albanian opposition but from the IMF as well.

The regulation does not allow the Bank of Albania to license banks with unknown shareholders from fiscal havens.

For that reason, IMF felt obligated to raise the voice publicly, warning the Bank of Albania not to license banks with conflicts of interests.
SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

salah13/10/2017 12:58

Money laundering offshore bank: ABI Rezzo Schlauch: (his wife is a albanian women from a Mafia Clan) Vice Chairman of the Board American Bank of Investment ABI Bank Albanien Mark Crawford: Member ABI BOD Linda Rama: Member ABI BOD http://www.standard.al/wp-content/uploads/2017/09/IMG_9093.jpg

Skenderi13/10/2017 10:54

Shtetndertimi i Rilindjes seRames ,prosupozon nje hale ,qe me shpejtesi po kundermon te qelbe edhe Ballkanin e me pastaj Europen. Roje e sigurise se kesaj haleje Sorosi,me mekembesen e saj ne Shqiperi shoqen Linda R. e cila ka filluar te asgjesoje banka per te krijuar parajsen ne Surel per 7 breza Rame.

Daj Jaku12/10/2017 17:21

A ju kujtohet se sa pallate me leje shëmbi EDrama duke shpallur se leja paskish qenë e paligjëshme? Ylli Manjani i asaj kohe e "ligjëronte" shëmbjen kur deklaronte se leja e dhënë nga organet shtetërore ishte në kundërshtim me ligjin, pra konsiderohej "null". Me të njejtën llogjikë përse nuk konsiderohet "null" leja e bankës së Sorosit me bashkaksionerë qeveritarët drogaxhinj t? kanabistanit t? fshehur në "parajsat fiskale"? Kjo është urgjente, kjo është lufta për liri, për lliri ekonomike kundër oligarkive, për sovranitet, lufta për liri nga zgjedha e mafjeve kombëtare e ndërkombëtare të cilat nuk duan as komb e as shtet por "shoqëri të hapur/shalëhapur" që ta sundojnë/shkërdhejnë nga kupola e monstrës financiare pa asnjë lloj mundësie kontrolli/mbrojtje. Jo më kot Sorosi u bë shkuesi i "martesës së baxhellëve" duke e fshirë Shqipërinë nga harta e vendeve sovrane. Kjo është çështja kardinale që duhet të ngrejë në luftë opozitën shqiptare deri në vdekje a liri, jo sto sharjet prej kurvash rrugaçe në bordello/parlament: ti je skicofren, jo po ti je i rrjedhur. Në këtë lojë të kurdisur prej EDramës, aktor kryesor është edhe LulushBusha që me siguri ka aksionet e veta të fshehura te ABI i "Lindës", prandaj edhe ka rënë "sus" për problemet gjigande të Shqipërisë duke u marrë me qiqra në hell gjithmonë pas pilafit.

Bjeri se i bie bukur12/10/2017 16:49

Eshe OKB ka lene punet e po merret me kete problem teper serioz. Sa here ziheni ne parlament shpikni nga nje banke te re. Do blere dhe Credins dhe Unionin qe te bini rehat.

parajsa fiskale 12/10/2017 16:27

bravo edvinko ti per vedi e ben parajs fiskale shqiperin ndersa berberin qe sben kuponin tatimor e fut ne burg i madh gjigand biles ba mem nigju mu fut ne burg edhe ato qe bejne kuponin tatimor se ne te kaluaren se kan ba asnjeher kuponin dmth ka precedente qe ato sa ta sbusesh pak ti ose sa mos ta kesh ti vemendjen perseri se bajne kuponin tatimor, biles une jam i mendimit qe me i fut te tan ne burg pa perjashtim edhe ato qe pagujnee drita se dikur as ato si kan pagu edhe ato qe pagujne ujin se edhe ato do te ken vjedh nonje liter uj. plasi te gjith mren se vec hajer ka ky popull mbretero vetem kete perle te ballkanit se e meriton. RROFSH O EDI RAMA edhe kur te jesh vetem ne shqiperi me degjo mua shite shqiperin izraelit qe ato te trasferohen ketu dhe mos te ken ma konflikte mes palestines dhe izraelit, do behesh hero edhe ne izrael e palestin. i

Shto koment