Propozimi i çuditshëm/ Prekja e topit me dorë në zonë të mos jetë penallti

Propozimi i çuditshëm/ Prekja e topit me dorë në zonë të mos jetë penallti

14:28, 19/07/2018

Penalltia e akorduar në favor të Francës në finalen e Botërorit me Kroacinë pas prekjes së topit me dorë të Perisiç ka bërë që të shpërthejnë shumë polemika, të cilat duket se po vazhdojnë ende.

Ish-arbitri gjerman Thorsten Kinhofer ka bërë një propozim kurioz për fashitjen e polemikave për episode si ajo e Perisiçit në finalen e 15 korrikut.

Sipas tij, topi i prekur me dorë në zonë nuk duhet të sanksionohet me penallti, por me goditje dënimi pranë pikës ku ka ndodhur episodi. Ai shtoi se 11-metërshi të akordohet vetëm në rastet kur ka prekje të topit me dorë mbi vijën e portës.

“Një zgjidhje e tillë do të hiqte presionin mbi arbitrin dhe ndëshkimi nuk do të ishte kaq i rëndë”, tha Kinhofer për të përditshmen gjermane “Bild”.

Ai e bëri këtë propozim duke u bazuar edhe te normativat e hendbollit.

Kinhofer në karrierën e tij ka gjykuar 213 ndeshje të Bundesligës në periudhën 2001-2015 dhe ka qenë arbitër i FIFA-s në 2006-2013, kohë kur ka gjykuar 28 ndeshje ndërkombëtare për klube dhe përfaqësuese.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco