Dalic iu drejtohet politikanëve të Kroacisë: Larg duart nga Kombëtarja

Dalic iu drejtohet politikanëve të Kroacisë: Larg duart nga Kombëtarja

12:16, 18/07/2018

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, iu është drejtuar të gjithë politikanëve të vendit të tij me një letër të hapur, ku iu kërkon të mos përdorin arritjet e Kombëtares për arsye politike.

Dalic iu ka thënë që politikanët s’do lejohen të bëjnë foto me lojtarët duke qenë se ata janë shkaktarë të gjendjes së vështirë ekonomike në Kroaci dhe emigrimit masiv.

Lojtarë dhe stafi i Kombëtares së Kroacisë kanë vendosur të dhurojnë premiot e fituara në Botëror (rreth 23 milionë euro) për një fondacion të fëmijëve.

Letra e hapur e Zlatko Dalic, e nënshkruar nga vetë lojtarët e Kroacisë!

“I shkruaj këto rreshta për shkak të situatës së vështirë në Kroaci. Kroacia është vendi më i varfër në Bashkimin Evropian [nga 28 vende, është i treti me GDP më të ulët për frymë, me 11,700 euro, vetëm pas Bullgarisë dhe Rumanisë], sunduar nga anëtarët e asaj që ka qenë konsideruar si një organizatë kriminale.

Kroacia është një vend nga i cili miliona njerëz kanë ikur në 20 vitet e fundit. Sot në Kroaci, pensionistët tanë nuk janë në gjendje për të përmbushur nevojat e tyre themelore, të rinjtë nuk mund të përballojë shkollimin, shëndetësia po falimenton dhe gjyqësori mbron biznesin e madh dhe të korruptuar.

I kërkoj të gjithë politikanët dhe përfaqësuesit e autoriteteve që kanë çuar njerëzit në ferr të mjerimit, dëshpërimit dhe varfëria që të qëndrojnë larg nga përfaqësuesja e Kroacisë.

Ju nuk jeni të mirëpritur në veshjet tona, nuk duam të marrim fotografi ose të merremi me ju. Ju jeni ata që e bënë Kroacinë me njerëzit më të varfër në Europë.

Kemi fëmijë që nuk e kanë parë kurrë detin dhe Kroacia ka më shumë se një mijë kilometra vijë bregdetare [mbi 1,880km]. Kemi fëmijë që shkojnë të uritur në shtrat, sepse prindërit e tyre, të papunë, nuk kanë çka t’u japin për të ngrënë.

Njerëzit që e kanë bërë këtë në vendin tonë nuk janë të mirëpritur. Ju lutemi respektoni vendimin tonë, mos mbani fanella të futbollistëve tanë, mos përdorni suksesin tonë për promovimin tuaj. Pra, ju minoni vlerën e punës tonë.

I gjithë ekipi raporton se ata do të dhurojnë çmimet e Kupës Botërore të Rusisë në një fondacion për fëmijët kroatë. Ky fondacion do të financojë pushimet verore për ata fëmijë që nuk kanë parë kurrë Detin Adriatik.

Anëtarët e ekipit kroat futbollit janë me popullin e Kroacisë dhe do të bëjë atë që ata mund të ndihmojnë, përtej fitoreve. Të gjithë fëmijët kroatë do të kenë mundësinë të kalojnë të paktën shtatë ditë në bregdetin kroat. Kjo është më së paku që mund të bëjmë për më të prekshmit”.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Populli19/07/2018 17:02

Kesaj i thone QYTETARI...!

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco