Erdogan, ministrit të Jashtëm gjerman: Kush je ti të flasësh për presidentin e Turqisë

Erdogan, ministrit të Jashtëm gjerman: Kush je ti të flasësh për presidentin e Turqisë

23:34, 19/08/2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka një porosi për shefin e diplomacisë gjermane, Sigmar Gabriel.

“Ai nuk e di kufijtë e tij! Kush je ti të flasësh për presidentin e Turqisë?”, ka thënë Erdogan, pasi Gabriel e kritikoi ashpër për shkak të përzierjes në zgjedhjet e ardhshme në Gjermani, teksa u ka kërkuar turqve të Gjermanisë të mos votojnë për kancelaren Angela Merkel dhe dy partitë në pushtet, transmeton Telegrafi.

Gabriel e ka kritikuar këtë deklaratë të Erdoganit duke e quajtur akt të paprecedent të përzierjes në punët e shtetit Gjerman.

“Ai po do të na mësojë… Qe sa kohë je në politikë? Sa vjeç je ”, ka reaguar Erdogan. “Nuk është me rëndësi a na i hap dyert Gjermania ose jo. Kemi mjaftë dyer”! 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

labi20/08/2017 02:05

gjermania ben mire me i fut k... turqise

Shto koment