Lajmi i fundit

Tritoli ndaj motrave Nikolli/ Çështja i kalon SPAK, do hetohet me dosjen e Dumanit

NATO zotohet të shpenzojë 40 miliardë euro për Ukrainën

NATO zotohet të shpenzojë 40 miliardë euro për Ukrainën

15:32, 10/07/2024
A+ Aa A-

Aleatët e NATO-s do të shpallin në samitin e saj sot një ndihmë ushtarake minimale prej 40 miliardë eurosh për Ukrainën brenda vitit të ardhshëm, thotë Shtëpia e Bardhë.

Një përfaqësues i lartë civil i NATO-s do të vendoset në Kiev si pjesë e urës së saj drejt anëtarësimit.

Ndërkohë, Norvegjia ka thënë se do t’i dhurojë Ukrainës gjashtë aeroplanë luftarakë F-16, raportoi e përditshmja Verdens Gang, duke cituar kryeministrin norvegjez në samit.

Udhëheqësit e 32 vendeve anëtare të NATO-s janë bashkuar në Washington për të shënuar 75-vjetorin e aleancës, me mbështetjen për Ukrainën në krye të axhendës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është ftuar të marrë pjesë dhe të diskutojë mbështetjen e mëtejshme. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco