Takohen Sekretari aktual i NATO-s dhe ai i ardhshmi

Takohen Sekretari aktual i NATO-s dhe ai i ardhshmi

15:21, 10/07/2024
A+ Aa A-

Jens Stoltenberg ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s për një dekadë.

Koha e tij si Sekretar i Përgjithshëm do të përfundonte në tetor 2023, por 31 shtetet e NATO-s vendosën ta zgjasin mandatin e tij – i cili tashmë ishte zgjatur tre herë – me një vit tjetër.

Stoltenberg me origjinë norvegjeze, ekonomist dhe ish-kryeministër, është parë si një lider i qëndrueshëm gjatë disa viteve të trazuara.

Por të gjitha gjërat duhet përfundimisht të marrin fund dhe është ish-kryeministri holandez Mark Rutte, ai që do të bëhet Sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, konfirmoi organizata në fund të qershorit.

Rutte ishte i vetmi kandidat i mbetur në garë, pasi rivali i tij u largua.

Ai do të trashëgojë mbikëqyrjen e përgjigjes së NATO-s ndaj pushtimit rus të Ukrainës, si dhe punën për të ruajtur angazhimin e SHBA-së ndaj aleancës nëse Donald Trump – i cili më parë ka shprehur rezervë për përfshirjen amerikane – rizgjidhet si president. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco