Trump: Unë shpëtova NATO-n! Kur isha president, shumica e aleatëve paguanin pak, insistova që të bëjnë…

Trump: Unë shpëtova NATO-n! Kur isha president, shumica e aleatëve paguanin pak, insistova që të bëjnë…

13:35, 10/07/2024
A+ Aa A-

Ndërsa NATO feston 75-vjetorin e saj me një samit në Uashington këtë javë, aleanca po përballet me disa armiq dhe sfida të njohura: lufta e Rusisë kundër Ukrainës po vazhdon, aleancat e Moskës me Kinën, Korenë e Veriut dhe Iranin janë të forta dhe shpenzimet e mbrojtjes të koalicionit ushtarak mbeten një konflikt shumëvjeçar midis anëtarëve.

Një tjetër sfidë e njohur, por e paparashikueshme, është përpara: mundësia e një administrate tjetër amerikane të udhëhequr nga ish-presidenti dhe kandidati republikan Donald Trump.

Trump kishte një marrëdhënie të tensionuar dhe luftarake me aleancën ushtarake gjatë mandatit të tij të fundit në detyrë gjatë 2017-2021, duke kritikuar shtetet e tjera anëtare që nuk respektuan angazhimin e tyre të vitit 2014 për të shpenzuar 2% të PBB-së së tyre kombëtare për shpenzimet e mbrojtjes.

Ndërsa bënte fushatë për t’u rikthyer në detyrë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Trump tronditi përsëri anëtarët e NATO-s në shkurt, kur tha se nuk do të ofronte mbrojtje ushtarake për asnjë shtet anëtar që nuk kishte përmbushur detyrimet e tij financiare ndaj bllokut dhe madje do të “inkurajonte” kundërshtarët.

Komentet provokuan zemërim në Shtëpinë e Bardhë, e cila në atë kohë i përshkroi ato si “të tmerrshme dhe të pakontrolluara”. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në largim, Jens Stoltenberg tha se “çdo sugjerim se ne nuk jemi atje për të mbrojtur të gjithë aleatët do të minojë sigurinë e të gjithëve dhe do të rrezikojë ushtarët tanë, personelin tonë që janë në vijën e parë për të mbrojtur të gjithë Aleancën.”

“Një për të gjithë, të gjithë për një vlen për të gjithë aleatët dhe është zemra e NATO-s,” u tha Stoltenberg gazetarëve në shkurt, duke iu referuar klauzolës së nenit 5 të NATO-s që shtetet anëtare duhet të jenë në mbrojtjen reciproke të njëri-tjetrit.

Ndërsa samiti i NATO-s zhvillohet në Uashington këtë javë, vendet anëtare po paraqesin një front të bashkuar në 75-vjetorin e paktit të mbrojtjes, me liderët e prirur të theksojnë mbështetjen e tyre të vazhdueshme për Ukrainën jo-anëtare duke shpalosur ndihmën e re ushtarake dhe një premtim për të forcuar mbrojtjet ajrore të rrethuara të vendit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco