Biden nuk shkoi në një takim në mbrëmje me kancelarin gjerman sepse duhej të shkonte të flinte

Biden nuk shkoi në një takim në mbrëmje me kancelarin gjerman sepse duhej të shkonte të flinte

13:26, 10/07/2024
A+ Aa A-

Presidenti Joe Biden anuloi një takim herët në mbrëmje me kancelarin gjerman Olaf Scholz në minutën e fundit sepse ai duhej të shkonte të flinte, thotë një raport i The Wall Street Journal.

Gazeta raportoi se ngjarja ishte një mbledhje jozyrtare në Gjermani në mes të samitit të G7-ës në qershor të vitit 2022 dhe ishte menduar të ishte një takim për të diskutuar Ukrainën.

Dy persona të paidentifikuar që ishin atje i thanë Journal se Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi se Biden nuk do të paraqitej sepse duhej të pushonte.

Sipas raportit, kancelari dhe ndihmësit e tij u befasuan nga mungesa e Biden-it dhe nga shfaqja e Blinken-it.

Në një deklaratë për Journal, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit mohoi raportin, ndërsa një zyrtar tjetër deklaroi se Shtëpia e Bardhë i kishte informuar pjesëmarrësit që herët se Biden-i nuk do të mund të merrte pjesë.

Business Insider nuk mundi të verifikonte detajet ose arsyen specifike për nevojën për të pushuar dhe Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Axios, duke cituar njerëz të afërt me presidentin, ka thënë më parë se Biden punonte më mirë midis orës 10 të mëngjesit dhe 4 të pasdites dhe kishte vështirësi për të funksionuar jashtë atij afati kohor.

Raporti i Journal tha se Shtëpia e Bardhë ka reduktuar vazhdimisht orarin ditor të Biden-it dhe e ka mbrojtur atë nga takimet e improvizuara.

Si CNN ashtu edhe The New York Times kanë raportuar se Biden u tha guvernatorëve se duhej të flinte më shumë dhe të ndalonte pjesëmarrjen në aktivitete pas orës 20:00. Shtëpia e Bardhë nuk i është përgjigjur këtyre pretendimeve.

Kjo vjen një debati katastrofik me Donald Trump-in, i cili u karakterizua nga gafa dhe deklarata konfuze.

Biden hodhi poshtë pyetjet në lidhje me aftësitë e tij si kandidat presidencial në një intervistë të regjistruar me George Stephanopolous të ABC të premten, duke thënë se do të tërhiqej vetëm nëse "Zoti i Plotfuqishëm" do t'ia kërkonte një gjë të tillë.

Donatorët e profilit të lartë të Partisë Demokratike kanë shprehur shqetësimet e tyre për shëndetin mendor të Biden-it.

Abigail Disney, mbesa e Walt Disney dhe një donatore e vjetër demokrate, njoftoi se do të ndalonte donacionet për partinë derisa ai t'i hapë rrugën një zëvendësuesi.

Biden tani është nën lupë  ndërsa shkon në samitin e NATO-s këtë javë, i cili ka për qëllim të hedhë një vijë në strategjinë për krizën e Ukrainës dhe të diskutojë ndryshimin e dinamikës Kinë-Rusi.

Një samit i këtij niveli normalisht nuk do të ishte një problem për Biden-in, i cili më parë ka shërbyer si Kryetar i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë. Tani, kjo do të shërbejë si një test publik i aftësive të tij mendore dhe aftësisë për të kandiduar kundër Trump-it në zgjedhje.

Udhëheqësit e aleancës do të priten nga Biden në Uashington për tre ditë diskutimesh dhe aktivitetesh publike, të cilat do të përfundojnë me një konferencë për shtyp pasditen e 11 korrikut./Business Insider - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco