Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Konventa e Republikanëve, çfarë solli? I ftuar: Enri Ceno

Orban: Rusia duhet të jetë pjesë e sistemit evropian të sigurisë

Orban: Rusia duhet të jetë pjesë e sistemit evropian të sigurisë

09:10, 24/06/2024
A+ Aa A-

Rusia mund dhe duhet të jetë pjesë e sistemit evropian të sigurisë, tha kryeministri i Hungarisë Viktor Orban në një intervistë për grupin mediatik gjerman Funke.

“Ne nuk duhet të kënaqemi me iluzione: Rusia është ndryshe, sistemi i saj dhe shoqëria e saj nuk janë evropiane”, tha Orban.

Sistemi rus gjoja “mbështetet në fuqinë ushtarake”, ndërsa ai evropian – “në lirinë”, vuri në dukje ai.

 “Por Rusia mund dhe duhet të jetë pjesë e sistemit evropian të sigurisë”, theksoi kryeministri hungarez.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco