Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët, tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Zjarr në një fabrikë në Korenë e Jugut, raportohen viktima dhe të zhdukur

Zjarr në një fabrikë në Korenë e Jugut, raportohen viktima dhe të zhdukur

08:53, 24/06/2024
A+ Aa A-

Të paktën një person humbi jetën dhe tre të tjerë mbetën të plagosur pasi një zjarr shpërtheu në një fabrikë baterish në Korenë e Jugut.

Sipas autoriteteve lokale, viktima është një punëtor 60 vjeçar, teksa një person tjetër është aktualisht në gjendje kritike, ndërsa dy të tjerë janë kthyer në shtëpi pasi morën trajtim në spital.

Zjarri raportohet se shpërtheu rreth orës 10:31 të mëngjesit në një fabrikë të baterive të litiumit në pronësi të prodhuesit koreano-jugor të baterive Aricell në Hwaseong, në jug të kryeqytetit Seul, kur një seri qelizash baterish shpërtheu në një njësi magazinimi që strehonte disa 35,000 produkte të tilla.

Nga 67 punëtorët që u paraqitën në punë, 21 mbeten të pagjetur dhe potencialisht janë bllokuar brenda.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco