Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët, tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Kievi: Rusia ka humbur më shumë se 8,000 tanke që nga fillimi i agresionit të saj në Ukrainë

Kievi: Rusia ka humbur më shumë se 8,000 tanke që nga fillimi i agresionit të saj në Ukrainë

22:45, 23/06/2024
A+ Aa A-

Rusia ka humbur më shumë se 8,000 tanke që nga fillimi i agresionit të saj në shkallë të plotë, sipas shifrave të fundit nga Kievi, të cilat përshkruajnë koston e lartë të vazhdueshme të luftës për pajisjet dhe trupat e Moskës.

Në përditësimin e saj të shtunën, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se Rusia kishte humbur tetë tanke gjatë një dite më parë, duke e çuar totalin në 8,009, që nga 24 shkurt 2022, shkruajnë mediat e huaja.

Shifra prej 8,000 u njoftua të premten nga Kievi, kur tha se gjatë 24 orëve të mëparshme, Rusia kishte humbur 14 tanke.

Shifrat e sakta të humbjeve janë të vështira për t’u vërtetuar me të dyja palët të prirura për të mbajtur të fshehur shifrën reale.

Megjithatë, vlerësime të tjera vazhdojnë të tregojnë humbje të larta të pajisjeve ruse, si Oryx, një faqe interneti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco