Sulmi ndaj ish selisë së UNRWA-s, Izraeli: Përdorej si mburojë për aktivitetet terroriste

Sulmi ndaj ish selisë së UNRWA-s, Izraeli: Përdorej si mburojë për aktivitetet terroriste

22:38, 23/06/2024
A+ Aa A-

Ushtria izraelite thotë se ka goditur një ndërtesë të përdorur më parë nga UNRWA, agjencia e OKB-së, për refugjatët palestinezë në një “goditje të saktë” pasi mësoi se ajo po përdorej si bazë nga grupet militante.

IDF tha se infrastruktura, gjoja ish selia e UNRWA, po përdorej si “mburojë për aktivitetet terroriste”. Masat paraprake duke përfshirë mbikëqyrjen ajrore u morën para sulmit për të mbrojtur civilët, tha IDF.

“Ky është një shembull tjetër i shfrytëzimit sistematik të infrastrukturës civile dhe popullatës civile nga Hamasi”, thuhet në një postim në mediat sociale.

Ushtria nuk tha se ku u zhvillua sulmi. Dëshmitarët raportuan se tetë palestinezë u vranë nga një sulm në një kolegj të drejtuar nga UNRWA pranë qytetit të Gazës. Është e paqartë nëse IDF i referohet këtij incidenti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco