Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Pakistan/ Turisti i akuzuar për blasfemi vritet nga turma

Pakistan/ Turisti i akuzuar për blasfemi vritet nga turma

19:17, 21/06/2024
A+ Aa A-

Një turist është tërhequr zvarrë nga një stacion policie dhe është vrarë nga një turmë në veri-perëndim të Pakistanit pasi u akuzua për blasfemi. Policia ishte përpjekur të mbronte burrin nga grupi i madh në qytetin Madyan, një qytet në distriktin Swat. Turma ishte mbledhur pasi burri u akuzua për përdhosje të Kuranit, librit të shenjtë të Islamit, të enjten.Linçimet nuk janë të rralla pas një akuze për blasfemi, e cila dënohet me vdekje në Pakistan. Një burrë i krishterë u sulmua muajin e kaluar pasi u akuzua për djegien e faqeve të Kuranit, duke vdekur pak më pas.

Videoja e këtij incidenti të fundit ka shkaktuar zemërim në mediat sociale në Pakistan. Pamjet tregojnë trupin e burrit duke parakaluar nëpër rrugë dhe më pas duke u djegur. Policia konfirmoi se turisti ishte “djegur” dhe rreth 11 persona u plagosën në incident. Sipas BBC, dhuna e nxitur nga feja në Pakistan është rritur që kur vendi e bëri blasfeminë – u bë një krim sipas një ligji të shekullit të 19-të të sjellë nga britanikët – i dënueshëm me vdekje në vitet 1980.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco