Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Ushtarët e FSK-së stërviten për përdorimin e mortajave

Ushtarët e FSK-së stërviten për përdorimin e mortajave

18:11, 21/06/2024
A+ Aa A-

Ushtarët e FSK-së me ndihmën e ushtrisë amerikane kanë stërvitur për përdorimin e mortajave.

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral me partnerin strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës një ekip mobil nga Security Assistence Training Menagment Organization (SATMO) e ushtrisë amerikane, ka realizuar trajnimin me mortaja për pjesëtarët e FSK-së.Sipas njoftimit të ministrit të Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, pjesa teorike është realizuar në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj dhe pjesa praktike në poligonin në Melle të Republikës së Shqipërisë.

Qëllimi i trajnimit ishte ngritja e kapaciteteve të artilerisë, avancimin e operimit me sistemet e armatimit, ngritja e aftësive taktike, rritjen e saktësisë në objektivat e qitjes me qëllim ngritjen profesionale të pjesëtareve te FSK-së.

/GazetaSinjali/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco