Pa ujë dhe pa ushqim - këta janë fëmijët e Gazës sot Yunis Jumaa vuan nga dehidratimi dhe kequshqyerja

Pa ujë dhe pa ushqim - këta janë fëmijët e Gazës sot

08:06, 21/06/2024
A+ Aa A-

Tetë muaj luftë e kanë bërë 9-vjeçarin Yunis Jumaa, kockë e lëkurë.

I shtrirë, gjysmë i pavetëdijshëm në një shtrat spitali në Khan Younis në Gazën jugore, trupi i tijie përdredhur është i vështirë për t'u parë.

Krahët dhe këmbët e tij të holla si fije shkrepëse, nyjet e gjurit të fryrë, gjoksi që ngrihet nën lëkurën e tendosur fort mbi kafazin e kraharorit.

“Djali im ishte në gjendje të shkëlqyer shëndetësore më parë, ai ishte normal,” thotë nëna e tij Ghanima Jumaa.

"Por nga kequshqyerja dhe dehidrimi, u bë ashtu siç e shihni tani."

“Nuk ka ujë të ambalazhuar. Fëmijët ecin në distanca të gjatë - kur gjejnë ujë, ai është i kontaminuar,"thotë Ghanima.

Image

Përgjatë korridorit në spitalin Nasser shtrihet Tala Ibrahim Muhammad al-Jalat, pesë vjeçe.

Ajo është gati zgjuar, por nuk lëviz, sytë e saj u rrotulluan.

Edhe Tala është shumë e dehidratuar dhe e kequshqyer.

Pranë shtratit të saj, babai i saj Ibrahim Muhmed al-Xhelat i mban dorën, duke u kujdesur që të mos shqetësojë pikimin intravenoz që ushqehet në kyçin e dorës së saj.

Image

Ai e di se moti përvëlues, me temperatura afër 40 gradë dhe mungesën e ujit të pastër e kanë çuar buzë vdekjes vajzën e tij.

“Situata po përkeqësohet”, thotë ai.

“Temperatura në çadrën tonë është e paimagjinueshme dhe uji që pimë është padyshim i kontaminuar, sepse të rinjtë dhe të moshuarit po sëmuren.”

Dhe me shtëpitë e tyre të shkatërruara, qindra mijëra Gazanë tani janë të zhvendosur, duke jetuar nën ktenda në kampe të improvizuara, me pak mbrojtje nga dielli përvëlues.

Marrja e ujit, pavarësisht nëse është i pastër apo jo, është një luftë e përditshme. Në qendrat e shpërndarjes formohen radhë të gjata.

Me sistemin e kanalizimit shumë të dëmtuar dhe me pak tualete, uji ndotet lehtësisht.

“Nuk është sekret se shkaku më i madh i infeksioneve të zorrëve që ndodhin aktualisht në Rripin e Gazës është ndotja e ujit që u jepet këtyre fëmijëve”, thotë Dr Ahmed al-Fari, kreu i departamenteve të fëmijëve në Spitalin Nasser.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco