Shtëpia e Bardhë anulon takimin me zyrtarët izraelit, shkak deklarata e Netanyahut për dërgesat e armëve

Shtëpia e Bardhë anulon takimin me zyrtarët izraelit, shkak deklarata e Netanyahut për dërgesat e armëve

08:26, 19/06/2024
A+ Aa A-

Shtëpia e Bardhë ka anuluar një takim me zyrtarë të nivelit të lartë izraelit që ishte planifikuar të mbahej të enjten, raporton Axios, pasi kryeministri Benjamin Netanyahu pretendoi se SHBA po ndalonte dërgesat e armëve nga Izraeli.

Sipas raportit, takimi ishte caktuar të ishte një dialog strategjik për Iranin dhe do të kishte marrë pjesë zyrtarë nga Pentagoni, Departamenti i Shtetit i SHBA-së dhe agjencitë e inteligjencës, së bashku me homologët e tyre izraelitë.

Pas akuzës së Netanyahut se SHBA-ja “po mbante armë dhe municione” mes luftës së Izraelit me Hamasin në Gaza dhe përleshjeve kufitare me Hezbollahun në veri, megjithatë, Shtëpia e Bardhë e anuloi takimin.

Duke folur për Axios, një zyrtar amerikan i paidentifikuar tha se “Ky vendim e bën të qartë se ka pasoja për tërheqjen e marifeteve të tilla”.

Raporti shton se një takim i planifikuar midis Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Izraelit Tzachi Hanegbi dhe homologut të tij amerikan Jake Sullivan do të vazhdojë i pandryshuar, si dhe një vizitë në SHBA nga ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant javën e ardhshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco