Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Si do shkohet në zgjedhjet e 2025?

Ukraina/ Dy milionë qytetarë përditësojnë të dhënat e regjistrimit ushtarak

Ukraina/ Dy milionë qytetarë përditësojnë të dhënat e regjistrimit ushtarak

16:41, 18/06/2024
A+ Aa A-

Gati dy milionë ukrainas thuhet se kanë përditësuar të dhënat e tyre të regjistrimit ushtarak që kur një ligj i ri mobilizimi hyri në fuqi më 18 maj.

Ligji urdhëron që të gjithë qytetarët e kualifikuar të moshës nga 18 deri në 60 vjeç të përditësojnë të dhënat e tyre të regjistrimit brenda 60 ditëve. Legjislacioni i rishikuar synon të thjeshtojë identifikimin e rekrutëve në mbarë vendin në një përpjekje për të forcuar forcat e Ukrainës.

Ukrainasit mund të përditësojnë informacionin e tyre në një aplikacion të dedikuar të quajtur Reserve+ ose të shkojnë personalisht në një qendër shërbimi administrative.Sipas zëvendësministres së Mbrojtjes. Kateryna Chernohorenko., 1.5 milionë qytetarë kanë përditësuar të dhënat e tyre përmes aplikacionit. 233,000 të tjerë thuhet se kanë përditësuar personalisht të dhënat e tyre, ndërsa 208,000 e kanë bërë këtë nëpërmjet zyrave të rekrutimit ushtarak.

Numri më i madh i përditësimeve nga jashtë erdhi nga Polonia, Gjermania, Republika Çeke, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara, shkruan Skynews.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco