Çfarë ndodhi herën e fundit që Putini vizitoi Korenë e Veriut?

Çfarë ndodhi herën e fundit që Putini vizitoi Korenë e Veriut?

14:58, 18/06/2024
A+ Aa A-

Herën e fundit që vizitoi Korenë e Veriut në vitin 2000, Vladimir Putin sapo ishte bërë president i Rusisë. Ai u prit me një mirëseardhje ceremoniale, duke përfshirë një nderim me 21 të shtëna topash. Lideri i atëhershëm, Kim Jong Il, babai i liderit aktual Kim Jong Un, e priti gjithashtu Putinin personalisht në aeroport.

Putini ishte në një mision për të rivendosur marrëdhëniet e Moskës me Veriun.

Bashkimi Sovjetik mbështeti Korenë e Veriut kur gadishulli Korean u nda në dysh në fund të Luftës së Dytë Botërore. SHBA-ja kishte mbështetur Jugun. Por aleanca midis Phenianit dhe Moskës u përkeqësua ngadalë në vitet që pasuan. Moska gjithashtu filloi të vendosë marrëdhënie me Korenë e Jugut.

Por kur Putini erdhi në pushtet, u përpoq në mënyrë aktive të rindërtonte lidhjet me Phenianin, në atë që analistët thonë se ishte një shenjë e Putinit që kërkonte të zgjeronte ndikimin rajonal të Rusisë./BBC - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco