Marrëdhënia e volitshme mes Putinit dhe Kim Jong Un

Marrëdhënia e volitshme mes Putinit dhe Kim Jong Un

13:47, 18/06/2024
A+ Aa A-

Koreja e Veriut dhe Rusia janë miq të rinj, jo miq të fortë. Kjo është një marrëdhënie e lindur nga volia. Secili prej tyre ka diçka që tjetri e do. Rusia ka shumë nevojë për municione; konkretisht predha artilerie të kalibrit të lartë dhe Koreja e Veriut ka nevojë për para.

Në të shkuarën, Kim Jong Uni nuk i ka dhënë përparësi kësaj marrëdhënieje. Në vitet para pandemisë Covid, kur Kim kërkonte të mbante samite, ai u takua me Putinin vetëm një herë. E megjithatë ai mbajti tre samite me presidentin Xi, tre me presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in dhe ai pati tre takime me presidentin e atëhershëm të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Koreja e Veriut mund të jetë në gjendje të furnizojë Rusinë me armë tani, por sa kohë dhe sa shpejt mund t'i vazhdojnë ata furnizimet nën sanksionet e rrepta? Natyrisht, të dy janë gjithashtu aleatë në betejën kundër "Perëndimit imperialist" dhe do të duan t'u dërgojnë sinjale Shteteve të Bashkuara dhe Europës për bashkëpunim të mëtejshëm.

Por e vërteta është që në të shkuarën ka pasur pak besim mes dy vendeve dhe çdo bisedë për një "raport të pandashëm" mund të jetë e parakohshme. Tani për tani, këta dy udhëheqës po eksplorojnë kufijtë e miqësisë së tyre të re transaksionale./BBC - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco