Lajmi i fundit

LIVE/ Reforma zgjedhore, diskutime në komisionin e ligjeve

Autoritetet në Gaza ngrejnë alarmin: 3500 fëmijë rrezikohen të vdesin nga kequshqyerja

Autoritetet në Gaza ngrejnë alarmin: 3500 fëmijë rrezikohen të vdesin nga kequshqyerja

13:40, 18/06/2024
A+ Aa A-

Zyra e shtypit të autoriteteve palestineze në Gaza, ka deklaruar se ndërkohë që ndihmat po shterojnë për shkak të mbylljes së kufijve, uria po mbërthen një popullatë tashmë të lodhur

“Mungesa e ndihmës, duke përfshirë ushqimin, suplementet ushqimore dhe vaksinat, ka vënë 3,500 fëmijë në rrezik të vdekjes nga kequshqyerja”, thuhet në deklaratën e shpërndarë për mediat nga kjo zyrë.

Më tej i është bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar dhe të gjitha vendeve të botës së lirë që të dënojnë rastin, i cili sipas tyre shkel ligjin ndërkombëtar.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco