Franca përgatit masat e sigurisë për ceremoninë së hapjes së Lojërave Olimpike

Franca përgatit masat e sigurisë për ceremoninë së hapjes së Lojërave Olimpike

13:28, 18/06/2024
A+ Aa A-

Franca po rrit masat e sigurisë në përgatitje për ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike të Parisit muajin e ardhshëm.

Helikopterët ushtarakë do të patrullojnë qytetin dhe do të mbrojnë hapësirën ajrore në ditën e ceremonisë në 26 korrik – e cila po rezulton të jetë një sfidë serioze e sigurisë.

Në ditën e ngjarjes, rreth 200 delegacione olimpike do t’i bashkohen paradës me më shumë se 80 varka. Ata do të bëjnë udhëtimin në një rrugë prej gjashtë kilometrash, e cila është bërë një pikë kryesore bisede jo vetëm për statusin e saj unik si një ngjarje në ajër të hapur, por për ekspozimin e saj ndaj rrezikut të mundshëm.

Shefi i policisë së Parisit, Laurent Nunez, tha se rruga do të jetë brenda një zone të sigurisë së lartë të përshkruar si “perimetri anti-terrorizëm” që do të përfshijë rreshtin e parë të ndërtesave përgjatë itinerarit.

Kushdo që dëshiron të hyjë në zonë në ditët para ceremonisë dhe në ditën e vetë do të duhet të regjistrohet paraprakisht në internet dhe t’i nënshtrohet një kontrolli të historisë, tha Nunez.

Turistëve nuk do t’u jepet akses falas për të parë ceremoninë e hapjes për shkak të shqetësimeve të sigurisë, vendosi qeveria franceze.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco